Încep lucrările de REABILITARE TERMICĂ la 1900 de apartamente din Capitală

Lucrările de REABILITARE TERMICĂ începute şi nefinalizate la un număr de 1.865 de apartamente din 35 de blocuri amplasate în Sectorul 2 al Capitalei vor fi reluate, în perioada următoare, potrivit unui anunţ publicat în Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP) de administraţia locală, scrie b365.ro.
Filip Stan
20 mai 2016, 08:42
Încep lucrările de REABILITARE TERMICĂ la 1900 de apartamente din Capitală

Lucrările de reabilitare termică la cele 1.865 de apartamente (35 de blocuri) din Sectorul 2 au fost sistate cu ceva timp în urmă din cauză că firmele constructoare au intrat în faliment sau insolvenţă, după cum au precizat pentru B365.ro oficialii administraţiei locale.

În aceste condiţii, Primăria Sectorului 2 trebuie să refacă expertizele tehnice care să evalueze lucrările executate până acum, precum şi calitatea lor şi să stabilească restul de executat. De asemenea, la unele blocuri, a fost refăcută licitaţia pe SEAP pentru desemnarea noilor constructori care să execute lucrările până la final.

Noul contract pe care doreşte acum administraţia locală să îl încheie prevede „finalizarea lucrărilor de reabilitare termică a blocurilor care se va realiza după caz, prin lucrări de desfacere parţilaă şi refacere a izolaţiei termice a anvelopei, refacere a instalaţiilor sanitare şi termice, desfacere parţială şi refacere a hidroizolaţiei terasei. Lucrările se vor efectua cu respectarea cerinţelor din documentaţiile tehnice elaborate de proiectanţi de specialitate şi vizate de verificatori atestaţi MDRT (Ministerul Dezvoltării)”, după cum se menţionează în invitaţia de cererea de oferte lansată de Primăria Sectorului 2.

Pentru finalizarea lucrărilor de REABILITARE TERMICĂ la cele 35 de imobile din Sectorul 2, administraţia locală este dispusă să plătească 16,8 milioane lei fără TVA (aprox. 3,7 milioane euro), conform anunţului de pe site-ul guvernamental de licitaţii publice. Firmele interesate să participe la licitaţie, pot depune oferte până la sfârşitul acestei luni, respectiv pe 31 mai 2016.

Cele mai multe lucrări de reabilitare termică urmează să fie efectuate la blocurile situate în cartierele Iancului, Pantelimon, Colentina şi Calea Moşilor.

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Dărâmat de moartea „rivalului” Emeric Ienei, Mircea Lucescu a tras un semnal de alarmă: „Să ne ierte Dumnezeu că nu știm să prețuim marile valori”
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
Amendă pentru românii care îşi lasă câinii liberi. Vecinii îi pot reclama
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Dezvăluiri BOMBĂ despre criminalul din Mureș! Ea este singura persoană care știe unde se ascunde Emil Gânj! De ce nu are voie să spună: „Nu poate fi obligat să denunțe locația!”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Ce indemnizație primea Emeric Ienei lunar de la statul român
MediaFlux
Se acordă o nouă zi liberă pentru români! Cine poate beneficia de ea
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai