STUDIU. Cele mai sigure locuri dintr-un avion sunt cele din mijloc, aflate în partea din spate

Potrivit revistei TIME, statisticile arată că cele mai sigure locuri sunt cele din mijloc, aflate în partea din spate a avionului, concluzie bazată pe studiile asupra accidentelor aviatice din ultimii 35 de ani.
Alina Costache
20 mai 2016, 12:27
STUDIU. Cele mai sigure locuri dintr-un avion sunt cele din mijloc, aflate în partea din spate

Studiul a analizat baza de date CSRTG, în care sunt înregistrate accidentele aviatice, a Administraţiei Federale a Aviaţiei din SUA. În vederea realizării studiului, au fost analizate accidentele care s-au soldat cu decesul pasagerilor, dar şi cele în urma cărora au existat mai mulţi supravieţuitori.

Dintre toate avioanele, s-a constat că doar 17 aveau o schemă a aşezării scaunelor care a putut fi analizată. Cel mai vechi accident care se încadra în criteriul cercetătorilor a avut loc în 1985, iar cel mai recent în anul 2000.

Conform studiului, s-a descoperit că locurile din spatele avionului aveau o rată de fatalitate de 32%, în comparaţie cu cele localizate la mijlocul avionului (39%) şi 38% cele situaţe în partea din faţă.

Analizând rândurile locurilor, specialiştii au constatat că scaunele de pe rândul din mijloc au cea mai scăzută rată de mortalitate, 28%.

Scaunele cu cea mai mare rată de fatalitate (44%) le au scunele de lângă culoar, amplasate în partea de mijloc a aeronavei.

După un accident aviatic, pasagerii care stau lângă ieşiri au cele mai mari şanse de a supravieţui, potrivit unui studiu din 2008 al Universităţii din Greenwich, care a analizat utilizarea uşilor de urgenţă în cazurile accidentelor aviatice.

Evident, şansele de a muri într-un astfel de accident depind mai mult de circumstanţele prăbuşirii, şi nu neapărat de locul în care stă pasagerul. Dacă partea din spate a avionului este lovită, pasagerii care stau pe locurile dinspre botul avionului au şanse mai mari de supravieţuire, decât cei care sunt aşezaţi în coada avionului.

Cercetătorii au descoperit că în unele accidente, decedaţii erau dispersaţi printre supravieţuitori. Tocmai de aceea, experţii în siguranţa zborurilor afirmă că nu există un loc care să fie cel mai sigur în timpul unei prăbuşiri.

Indiferent de aceste aspecte, transportul aerian este cel mai sigur dintre toate. Şansele ca cineva să moară într-un accident de maşină sunt 1/112, în timp ce merge pe jos 1/700, iar transportul pe motocicletă 1/900, în timp ce şansele de a muri într-un avion sunt 1/8.000.

Citeşte şi Un avion plin cu cocaină s-a prăbuşit, cei doi pasageri au murit

 

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Ce s-a ales de vestitul Elton, piticul atomic de la Steaua! Dezvăluirea lui Mihai Stoica: „Joacă împreună cu Ronaldinho”
Capital.ro
Se schimbă ora! România trece la ora de iarnă. Se dau ceasurile înapoi cu o oră în această noapte
Playtech.ro
Cum se stabilește cota-parte din spațiile comune și de ce contează la vânzare
Adevarul
Sancțiunile americane scot petrolul rus din Europa. Analiștii anticipează un efect „catastrofal” asupra Lukoil
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Tragedie rutieră pe Valea Oltului! O persoană a murit și alte patru au fost rănite în urma impactului dintre două autoturisme
Cancan.ro
Cauza morții Biankăi și a lui Toni, tinerii găsiți fără suflare în zona Lacului Frumoasa. Primele rezultate ale necropsiei
iamsport.ro
Andrei Nicolescu lămurește zvonurile despre presupusa relație cu Ovidiu Burcă: ”Eu nu am avut o problemă cu asta”
MediaFlux
Se schimbă formula de calcul la pensie din 2026! Cum se calculează vechimea de anul viitor şi cine este afectat
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi