Roland Garros. Adrian Ungur, eliminat în primul tur

Tenismanul român Adrian Ungur s-a oprit în primul tur al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, fiind învins în trei seturi, 6-1, 6-2, 7-6 (7/5) de olandezul Igor Sijsling, într-o partidă disputată duminică și care a durat o oră și 46 minute.
Filip Stan
22 mai 2016, 14:36
Roland Garros. Adrian Ungur, eliminat în primul tur

Ungur (locul 204 ATP), singurul reprezentant al României pe tabloul masculin de simplu al competiției din capitala Franței, va primi un cec de 30.000 de euro și 10 puncte ATP.

Tot duminică urmează să intre în competiție și cea mai bine clasată jucătoare română în ierarhia tenisului profesionist feminin, Simona Halep, numărul 6 mondial, care o va înfrunta pe japoneza Nao Hibino (locul 70 WTA).

Partida dintre Halep și Hibino va fi ultima care va avea loc duminică pe arena „Suzanne Lenglen” de la Roland Garros și va începe după încheierea meciurilor Radu Albot (Republica Moldova) — Benoit Paire (Franța), Vitalia Diatcenko (Rusia) — Lucie Safarova (Cehia) și Milos Raonic (Canada) — Janko Tipsarevic (Serbia).

La turneul din capitala Franței mai participă alte patru jucătoare române, Irina Begu, Monica Niculescu, Alexandra Dulgheru și Sorana Cîrstea, ultima venită din calificări, care vor debuta pe tabloul de simplu în următoarele zile.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Ce nume va purta Andreea Bălan, după nunta cu Victor Cornea. Artista a făcut marele anunț
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Lucrările care trebuie efectuate neapărat de asociația de proprietari. Legea nu te scutește de plată
Playtech.ro
Se pregătește schimbarea permisului auto în România. Ce se întâmplă după vârsta de 70 de ani
Adevarul
Ce este „Blue Sparrow”, arma venită din spațiu care l-a ucis pe ayatollahul Khamenei în buncărul din „inima Teheranului
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicolae, un bărbat de 57 de ani din Pitești, s-a stins în brațele medicilor, după ce i s-a făcut rău. Acasă îl aștepta o fiică
iamsport.ro
”Nu cred așa ceva!”. Fostul căpitan de la FCSB, reacție incredibilă când a auzit că Mirel Rădoi revine la echipa finanțată de Gigi Becali
MediaFlux
EXCLUSIV Ce se întâmplă cu recalcularea pensiilor. Termen extins pentru transferul dosarelor de pensii. Date oficiale de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj