Alina Gorghiu: Gabriela Firea îşi poate exercita „cu decenţă” mandatul la Primăria Generală

Copreşedintele PNL, Alina Gorghiu, a declarat că Gabriela Firea îşi poate exercita "cu decenţă" mandatul la Primăria Generală, dar acesteia îi va fi greu să facă notă discordantă într-un partid nereformat precum PSD.
Filip Stan
08 iun. 2016, 05:13
Alina Gorghiu: Gabriela Firea îşi poate exercita

„Gabriela Firea îşi poate duce mandatul la Primăria Caputalei cu decenţă, dar este reprezentantul unui partid nereformat şi mă îndoiesc că poate face notă discordant faţă de acesta”, a apreciat copreşedintele PNL.

Invitată să explice care sunt motivele eşecului PNL în Bucureşti, Alina Gorghiu a menţionat faptul că este posibil ca bucureştenii să fi avut senzaţia unui dezinteres al partidului. ”PNL a dat senzaţia bucureştenilor că îi ignoră. Acum patru ani a agreat candidatura lui Sorin Oprescu, coleg al social-democraţilor. Nici PDL nu a avut o candidatură serioasă, a lui Silviu Prigoană, ce a fost ulterior reevaluat de către partid. E posibil să existe şi un vot de blam al bucureştenilor”, a spus Gorghiu, conform News.

Citeşte şi: REZULTATE ALEGERI LOCALE după centralizarea voturilor din peste 99% din secţii UPDATE

Ea a admis că rezultatul din Capitală este unul nesatisfăcător pentru partid, unul care umbreşte succesele PNL din ţară. ”Rezultatul nu satisface nici pe departe orgoliile PNL. Nici nu am putut să ne bucurăm de rezultatele de la nivel naţional din cauza rezultatului de la Bucureşti”, a declarat copreşedintele PNL.

Pe de altă parte, Gorghiu s-a declarat încrezătoare că liberalii vor putea să depăşească PSD la alegerile parlamentare din toamnă. ”O diferenţă de cinci procente nu înseamnă nimic în perspectiva alegerilor parlamentare. Pot fi surmontate dacă eşti conştient că ai avut un eşec răsunător la la Bucureşti, că este nevoie de altfel de oameni la Capitală şi de o nouă strategie”, a mai spus Gorghiu.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Fanii români iau cu asalt Piaţa Taksim înainte de baraj! Turcii au impus restricţii dure în Fan Zone: nu se vinde alcool
Capital.ro
Reluarea turului 2, ca și garantată. Călin Georgescu e sigur că vor să-l elimine pentru asta: Sunt certitudini, nu speranțe!
Playtech.ro
Cresc taxele pentru înmormântări în unul dintre oraşele din România. Cât vor costa serviciile
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Familia unei legende dinamoviste ar putea deveni acționar la gruparea din SuperLiga: ”Poate fiul meu o să investească”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj