Poliţia Ilfov face cercetări pentru fraudă la vot, după înregistrarea cu Marian Petrache

Poliţiştii de la IPJ Ilfov s-au autosesizat după înregistrarea în care preşedintele PNL Ilfov, Marian Petrache, ar vorbi de aducerea cu maşini a alegătorilor la secţiile de votare şi au deschis, sâmbătă, un dosar penal în care fac cercetări pentru infracţiuni de fraudă la votul din 5 iunie.
Filip Stan
11 iun. 2016, 17:10
Poliţia Ilfov face cercetări pentru fraudă la vot, după înregistrarea cu Marian Petrache

„A fost deschis un dosar, astăzi, privind infracţiuni de fraudă la vot. Este o sesizare din oficiu şi se fac cercetări în cauză”, au declarat, pentru News.ro, reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Ilfov.

Poliţia s-a autosesizat după ce în presă a apărut o înregistrare potrivit căreia liderul PNL Ilfov, Marian Petrache, ar fi dat indicaţii în ziua alegerilor locale pentru ca 6.000 de oameni să fie aduşi cu maşinile la vot.

Citeşte şi: Petrache, despre aducerea oamenilor la vot: Dacă descoperă pe undeva Parchetul că am făcut ceva, suport consecinţele

Preşedintele PNL Ilfov, Marian Petrache, a comentat, sâmbătă, înregistrarea apărută în presă, afirmând că nu a greşit cu nimic, ci era o „strategie de campanie”, iar dacă Parchetul va găsi nereguli, va suporta consecinţele.

„Toate partidele sunt organizate pe aşa-zisele registre electorale sau registre de votanţi. Eu eram în campania electorală, mă întâlnisem cu colegii mei şi le spuneam strategia de campanie. Nu spune nimic acolo de încălcarea legii. Ba, la un moment dat, cineva vorbeşte de bani, iar eu îi spun: aveţi grijă, mare grijă, că dacă umblaţi cu bani, vă ia poliţia”, a spus Petrache, într-o conferinţă de presă.

Liderul PNL Ilfov spune că, dacă înregistrarea este făcută de „un cetăţean onest”, ar trebui să o preda Parchetului dacă se consideră că a încălcat legea, însă spune că are „sentimentul” că este o strategie folosită împotriva sa după câştigarea alegerilor din Ilfov şi încheierea protocolului cu PMP pentru majoritatea în Consiliul Judeţean.

„Nu vreau să mă încarc negativ. (…) Probabil că dacă nu semnam protocolul (cu PMP – n.r.) nu se deschidea. O să cerceteze. E foarte bine. (…) Parchetul mi se pare firesc să ia act şi să cerceteze. şi mie îmi convine, pentru ca să nu rămân cu blamul că nu ştiu ce am făcut. Dacă descoperă Parchetul că eu am făcut ceva, suport consecinţele. Nu o să găsească, vă garantez”, a conchis acesta.

Citeşte şI: Marian Petrache îşi păstrează postul de preşedine CJ Ilfov, după alianţa cu PMP

PMP şi PNL au semnat, sâmbătă, un protocol de formare a majorităţii în Consiliul Judeţean Ilfov, care prevede că liberalilor le revine funcţia de preşedinte al CJ, iar PMP va avea doi vicepreşedinţi. Marian Petrache ar putea rămâne astfel în funcţia de preşedinte al CJ Ilfov, majoritatea PMP-PNL din Consiliul Judeţean putând duce, cel mai probabil, la alegerea acestuia în mandatul 2016-2020.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Singurul bulevard din București care are două nume. Faci doar 3 minute de la un capăt la celălalt cu metroul, are numai 1 kilometru și leagă două puncte strategice ale Bucureștiului
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cel mai iubit actor și prezentator: A plecat ca un adevărat gentleman
Playtech.ro
Cât va costa un apartament de 130.000 € după majorarea TVA din 1 august. Calculul care îi descurajează pe cumpărători
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Măcelul pornit de la propagandă, două înmormântări și o crâșmă închisă. Cronica sfâșietoare a uciderii evreilor din Dorohoi
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Prințul Harry, umilit în văzul lumii: Nu are niciun talent remarcabil
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
BREAKING! Ștefan Popescu A MURIT. Avea doar 40 de ani și o dorință banală
Playsport.ro
Băiat de 8 ani, găsit trăind printre câini. Nu știe să vorbească, comunică doar prin lătrat și...
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să transmită asociației de proprietari
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Canicula și „nopțile albe”. Sindromul nocturn care afectează, anual, zeci de mii de români
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Alertă Covid! Noua variantă „super-contagioasă Frankenstein” s-a multiplicat de patru ori în doar o lună