Prima excepţie de neconstituţionalitate ridicată de bănci pe Legea dării în plată, trimisă la Curtea Constituţională

Judecătoria sectorului 6 București a trimis către Curtea Constituțională prima excepție de neconstituționalitate ridicată de bănci pe Legea dării în plată. Unicredit este instituţia care a formulat o contestație la o cerere de dare în plată, informează Profit.ro.
Ionela Marcu
15 iun. 2016, 06:01
Prima excepţie de neconstituţionalitate ridicată de bănci pe Legea dării în plată, trimisă la Curtea Constituţională

Potrivit Legii, creditorul poate să conteste notificarea depusă de debitorul care vrea să închidă creditul ipotecar prin dare în plată. Contestația nu poate viza chestiuni de fond, ci doar dacă debitorul îndeplinește sau nu condițiile de admisibilitate, scriu jurnaliştiide la Profit.ro.

ridicat și excepția de neconstituționalitate. Trimiterea excepției la Curtea Constituțională reprezintă o premieră cu care băncile amenință încă de dinainte ca Legea să intre în vigoare.

Reprezentanții Unicredit nu au dorit să comenteze informația, mai arată Profit.ro.

Numărul celor care au cerut să-și dea cheile de la casă în baza Legii dării în plată este de 4.000 de persoane, a declarat miercuri, într-o conferință de specialitate, Eugen Rădulescu, directorul Direcției de Stabilitate Financiară din cadrul Băncii Naționale a României.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Transferul anului în televiziune! Denise Rifai a semnat cu Antena 1! Ce emisiune va prezenta
Fanatik.ro
Gigi Becali, dialog încins în direct cu Vali Moraru și Decebal Rădulescu: „Dumneata nu vezi dacă e pentru FCSB! / Du-te la DNA și fă sesizare!”
Capital.ro
Decizie privind buletinele în România. Vești pentru români de la MAI. Se întâmplă până la finalul lui 2026
Playtech.ro
Amenzi usturătoare pentru românii care nu curăță zăpada. Cât riști să plătești în 2026
Adevarul
Mai mulți fotbaliști de la Poli Timișoara, acuzați că au bătut cu bestialitate un adolescent de 19 ani. „Dacă avea cu câteva kilograme mai puţin, îi măturam creierii de pe asfalt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Fostul internațional, atac direct la Radu Banciu: ”Nu salută! E un mitocan desăvârșit”
MediaFlux
Rusia a început să se teamă de arme nucleare. Țările din Occident care au băgat spaima în Moscova
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil