Lista celor mai râvniţi angajatori, potrivit platformei LinkedIn

Reţeaua de socializare în domeniul carierei LinkedIn a dat publicităţii primul clasament al celor mai râvnite companii pentru care utilizatorii săi îşi doresc să lucreze, scrie digitaltrends.com. Pentru realizarea listei, reţeaua de socializare LinkedIn a analizat datele privind carierele celor peste 433 de milioane de utilizatori ai săi astfel încât să reuşească clasificarea celor mai populari angajatori, potrivit Agerpres.
Iulian Tudor
21 iun. 2016, 17:44
Lista celor mai râvniţi angajatori, potrivit platformei LinkedIn

Pe teritoriul SUA, companiile din domeniul tehnologiei domină rezultatele analizei, primele zece companii din clasament operând în acest sector. Pe primul loc se situează compania Google, a cărei poziţie de cea mai profitabilă companie la nivel mondial a contribuit astfel la clasarea în topul dorinţelor celor mai mulţi utilizatori LinkedIn. Motivul principal pentru care Google a fost ales de atât de mulţi utilizatori LinkedIn este reprezentat de numeroasele bonificaţii pe care angajaţii gigantului IT le primesc, indică reţeaua de socializare. Google arată generozitate faţă de cei 60.000 de angajaţi ai săi pe care îi răsfaţă la locul de muncă, oferindu-le, printre altele, chiar şi şedinţe de mesaj. Google nu se opreşte însă aici, compania oferind-le angajaţilor până şi beneficii după moarte, aşa cum susţine şeful de resurse umane Laszlo Bock, conform LinkedIn. ‘Compania este obsedată de fericirea angajaţilor săi, studiind cu rigurozitate cum să construiască cele mai bune echipe’, se mai arată în studiul realizat de LinkedIn.

Compania Salesforce, care oferă servicii de stocare în mediul cloud, le asigură angajaţilor săi camere de meditaţie la fiecare etaj al sediului său din San Francisco. Salesforce ocupă poziţia a doua în clasament, fiind urmată de Facebook, Apple şi Amazon în topul cinci.

Uber se află pe locul şase, iar compania Microsoft, care deţine în prezent reţeaua LinkedIn, este pe locul şapte. Cei de la LinkedIn au indicat că analiza pentru realizarea acestui top a fost realizată înainte de efectuarea tranzacţiei prin care platforma de socializare în domeniul carierei a fost cumpărată de Microsoft pentru suma de 26 de miliarde de dolari. Compania Tesla a miliardarului Elon Musk se află pe locul opt, Twitter pe locul nouă şi Airbnb pe locul zece. ”Companiile din domeniul tehnologiei strâng mai puţin de zece la sută din produsul intern brut al SUA, însă din totalul companiilor aflate în top 40 al celor mai râvniţi angajatori de pe LinkedIn circa 45% sunt din domeniul tehnologiei”, apreciază Suzy Welch editorialistă pentru reţeaua LinkedIn.

Au fost realizate de asemenea clasamente cu cei mai râvniţi angajatori şi pentru Marea Britanie, Australia, Brazilia, Franţa, India. Cei de la LinkedIn menţionează că metodologia folosită a inclus numărul aplicaţiilor şi al vizualizărilor privind anunţurile de locuri de muncă postate pe platformă, interacţiunile între cei care nu au un loc de muncă şi angajaţii companiilor, precum şi valorile de păstrare a angajaţilor.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Datorii de 8 milioane de euro în SuperLiga! Clubul de tradiție, la un pas de faliment: ”Pune lacătul pe club!”. Exclusiv
Capital.ro
Raportul CSAT din 2024. De ce s-au anulat alegerile? Ce spune despre Călin Georgescu și Rusia
Playtech.ro
Semnalele poliţiştilor din intersecţii. Când trebuie să opreşti maşina sau să măreşti viteza
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Toți proprietarii de locuințe trebuie să știe asta. Ce obligații au aceștia, chiar și atunci când apartamentul e gol
iamsport.ro
Tamaș a intrat prin video la emisiune și a lăsat mască pe toată lumea: ”Băi, nebunule, suntem în direct! Nu ești sănătos la cap, oprește-te”
MediaFlux
Fostul ministru al Sănătății, Eugen Nicolaescu, se tratează. A luat drumul farmaciilor ieftine în rând cu pensionarii FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde