Republica Moldova somează Rusia să nu-i mai recruteze cetăţenii în armata rusă

Republica Moldova a somat Rusia să nu-i mai recruteze cetăţenii în cadrul forţelor ruse, într-un comunicat emis de Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene.
Filip Stan
23 iun. 2016, 05:50
Republica Moldova somează Rusia să nu-i mai recruteze cetăţenii în armata rusă

Ministerul de Externe somează autorităţile ruseşti să înceteze acţiunile de recrutare ilegală pe teritoriul Republicii Moldova în rândul Forţelor Armate ale Federaţiei Ruse.

Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene a adresat Ambasadei Federaţiei Ruse în Republica Moldova o notă verbală prin care autorităţile ruseşti sunt somate să înceteze acţiunile de recrutare ilegală pe teritoriul Republici Moldova a cetăţenilor în rândul Forţelor Armate ale Federaţiei Ruse.

Invocând în acest sens acţiunile de recrutare înregistrate recent în localitatea Ternovca din raionul Slobozia, dar şi alte cazuri similare înregistrate anterior, Ministerul a ţinut să reitereze atitudinea oficială a autorităţilor moldoveneşti potrivit căreia astfel de acţiuni contravin legislaţiei Republicii Moldova, normelor şi principiilor dreptului internaţional, precum şi acordurilor bilaterale moldo-ruse, în particular, Tratatului de prietenie şi cooperare dintre Republica Moldova şi Federaţia Rusă, se arată în comunicatul administraţiei de la Chişinău.

În acest context, au fost reiterate, de asemenea, demersurile Chişinăului privind necesitatea retragerii trupelor ruse şi a muniţiilor de pe teritoriul Republicii Moldova şi transformarea actualei operaţiuni de menţinere a păcii într-o misiune civilă multinaţională cu mandat internaţional.

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Tily Niculae, cu ochii în lacrimi! Un singur mesaj, primit într-o perioadă delicată, a făcut-o să plângă | FOTO
Bzi.ro
Eclipsa de lună schimbă viața zodiilor. Racii, Scorpionii și Vărsătorii, cele mai afectate semne astrale
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu fosta directoare de penitenciar care s-a apucat de filme pentru adulți. Motivul pentru care instanța a solicitat interogatoriul Oanei Tașcău
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. A trimis o cerere de prelungire a suspendării pe 27 august
Playtech.ro
Cât este acum salariul net în Germania? Calcul exact pentru brutul de 2.230 euro
Adevarul
Propagandista înfocată a lui Putin, Margarita Simonian, diagnosticată cu o boală extrem de gravă
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Cine sunt Cristi și Adelin, tinerii care au murit în accidentul din Budeasa! Cei doi aveau niște cariere strălucite în față
Cancan.ro
Surpriză! Ce a apărut la liceul în care Carmen Iohannis este profesoară. Ce gest a făcut soția lui Klaus Iohannis pentru elevii ei
iamsport.ro
Ioan Varga, răspuns necruțător pentru Elena Udrea: ”Minte, a prostit o grămadă de lume! A încercat să mă șantajeze, va răspunde, a înșelat peste 200 de familii”
MediaFlux
Probleme la pensii. Ministrul Muncii anunță măsuri de ultimă oră
stirilekanald.ro
Edith, adolescenta din București dispărută de 7 zile, a fost găsită. Unde se afla fata de 14 ani
substantial.ro
12 simptome ale accidentului vascular cerebral pe care toată lumea ar trebui să le cunoască