SIMONA HALEP se teme de virusul ZIKA, ar putea renunţa la Olimpiada de la Rio

Jucătoarea de tenis Simona Halep a declarat, luni, după ce s-a calificat în turul doi la Wimbledon, că este foarte îngrijorată din cauza virusului Zika şi că la finalul turneului din Anglia se va hotărî, după ce va discuta cu medici, dacă va participa sau nu la Jocurile Olimpice, informează Reuters.
Filip Stan
28 iun. 2016, 06:08
SIMONA HALEP se teme de virusul ZIKA, ar putea renunţa la Olimpiada de la Rio

„Trebuie să mă informez foarte bine în legătură cu acest virus. Am întrebat mulţi medici despre Zika şi va trebui să discut din nou cu doctori după acest turneu (n.r. – Wimbledon). Am auzit că şi dacă nu eşti însărcinată în momentul în care eşti infectată cu virusul, atunci când rămâi însărcinată se va activa. Sunt foarte îngrijorată. Intenţionez să merg la Rio, dar trebuie să mă asigur să acolo este totul în regulă şi că nu voi avea probleme. Atunci când joc tenis sănătatea mea este cea mai importantă. Virusul este periculos pentru femei şi mulţi sportivi s-au retras de la Rio din acelaşi motiv. Este o dilemă reală când în joc este sănătatea, astfel că deocamdată nu pot spune nimic. După acest turneu va trebui să mă hotărăsc. Voi fi dezamăgită dacă va trebui să mă retrag, pentru că îmi place mult ceremonia şi îmi place cum este să fiu acolo alături de toţi românii. Jocurile Olimpice sunt importante pentru ţara mea, dar sănătatea mea este cea mai importantă. Trebuie să am grijă de corpul meu”, a spus Halep.

În urmă cu mai mult de două săptămâni, autorităţile braziliene au anunţat că numărul cazurilor de infecţii cu Zika din Brazilia a scăzut vertiginos. Riscul ca atleţii şi publicul care va asista la JO să se infecteze este minim în august, când vremea este relativ rece şi uscată, şi având în vedere măsurile de prevenţie luate împotriva transmiterii Zika, au subliniat atunci autorităţile braziliene.

Directoarea Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) Margaret Chan îndemna la începutul lunii iunie la o examinare a riscurilor unei menţineri a Jocurilor în august, „având în vedere nivelul actual al îngrijorării la nivel internaţional”.

În total 151 de cercetători au trimis luna trecută o scrisoare deschisă OMS, în care îndemnau la o amânare sau la o mutare a JO.

OMS a declarat în februarie o urgenţă la nivel internaţional în legătură cu virusul Zika. Acesta le provoacă adulţilor doar simptomele unei gripe inofensive, însă provoacă microencefalie bebeluşilor ale căror mame sunt infectate în timpul sarcinii.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Un nou scandal marca Florin Salam! Manelistul ar fi cauzat o pagubă de aproape 100.000 de euro
Fanatik.ro
Actrița celebră de la Hollywood s-a lăsat vrăjită de opera lui Brâncuși. Apariție spectaculoasă lângă sculptura românului pentru Nicole Kidman, una cele mai frumoase femei din lume
Capital.ro
„Georgescu s-a răsuflat”. Traian Băsescu anunță înlocuitorul lui Călin Georgescu: S-a inventat alt Mesia – ‘Mesia Bolojan’
Playtech.ro
Fenomenul atmosferic care schimbă vremea în România. Ce se întâmplă cu temperaturile după episodul de frig polar
Adevarul
Cine este tânăra din cercul apropiat al lui Trump care îi alimentează tiradele nocturne pe rețelele sociale
wowbiz.ro
Declarațiile emoționante ale salvatorului care l-a găsit pe Alex: „Nici nu putea să plângă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
E convins că Universitatea Craiova și U Cluj ”nu vor ajunge în nicio cupă europeană” sezonul viitor: ”Asta e diferența!”
MediaFlux
Horoscop 14 mai 2026. O persoană dragă va avea nevoie de ajutorul tău. Zodiile puse la încercare astăzi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi