CNATDCU: Victor Ponta a plagiat lucrarea de doctorat. Consiliul recomandă retragerea titlului de doctor

Fostul premier Victor Ponta a plagiat în lucrarea sa de doctorat, a stabilit, miercuri, Comisia Tehnică din cadrul Consiliului Naţionale de Atestare a Diplomelor. Raportul final a fost votat, joi, în Consiliul General al CNATDCU, potrivit unor surse România TV. 
Iulian Tudor
30 iun. 2016, 08:46
CNATDCU: Victor Ponta a plagiat lucrarea de doctorat. Consiliul recomandă retragerea titlului de doctor

Consiliul Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare recomandă Ministerului Educaţiei retragerea titlului de doctor lui Victor Ponta, lucrarea nu respectă standardele de etică.

O comisie de lucru formată din trei persoane desemnată de preşedintele comisiei de ştiinţe juridice, Mircea Dan Bob, a analizat dosarul privind acuzaţiile de plagiat în cazul Victor Ponta.

În urma analizei, comisia a formulat un punct de vedere prin care se propune retragerea titului de doctor în drept acordat lui Victor Ponta.

Propunerea Comisiei de ştiinţe juridice a fost supusă la vot în Consiliul general al CNATDCU, care a decis că lucrarea fostului premier este un plagiat.

Ministerul Educaţiei a început verificarea tezelor de doctorat suspecte de plagiat

Victor Ponta poate contesta rezultatul, în termen de 14 zile.

Dacă Victor Ponta depune contestaţie reanalizarea cazului ar putea dura între 30 şi 45 de zile. Dacă nu va depune contestaţie, atunci CNATDCU va trimite rezoluţia privind retragerea titului de doctor în drept la Ministerul Educaţiei, iar ministrul va semna un ordin prin care Ponta va pierde titul de doctor în drept.

În 18 iunie 2012, revista Nature scria, în ediţia online: „Premierul Victor Ponta a fost acuzat că a copiat largi secţiuni ale tezei de doctorat în drept din 2003, fără a cita sursele bibliografice corespunzătoare”

Într-o primă fază, CNATDCU a decis, în 29 iunie 2012, că Victor Ponta a plagiat 85 de pagini cuvânt cu cuvânt, iar pe 17 iulie 2012, Comisia de Etică din cadrul Universităţii Bucureşti a hotărât, în unanimitate, că este vorba de plagiat.

Pe 18 iulie 2012, însă, Consiliul Naţional de Etică a decis că Ponta nu a plagiat.

În martie 2016, Universitatea din Bucureşti a anunţat că a trimis din nou la Ministerul Educaţiei dosarul care probează verdictul de plagiat dat în cazul lucrării de doctorat a lui Victor Ponta, cu solicitarea de retragere a titlului de doctor.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
De ce spune Michael Jordan că este blestemat. Ce ”competiție” duce cu soția sa
Capital.ro
Regulă pentru președinții asociațiilor de proprietari. Proprietarii de apartamente pot face contestație
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj