Avram Iancu vrea să traverseze Canalul Mânecii: „Voi înota pentru Cuminţenia Pământului”

Petroşeneanul Avram Iancu se pregăteşte pentru o nouă încercare de a traversa înot Canalul Mânecii, la sfârşitul lunii iulie. Prin gestul său doreşte să se implice şi în campania de strângere de fonduri declanşată la nivel naţional pentru achiziţia operei lui Brâncuşi, 'Cuminţenia Pământului'.
Filip Stan
05 iul. 2016, 08:06
Avram Iancu vrea să traverseze Canalul Mânecii:

„În acest an am înotat câte 11-12 ore continuu pentru diferite cauze umanitare, în sprijinul bătrânilor de la un azil de bătrâni din Petroşani sau al unei fetiţe cu mari probleme de sănătate din Bumbeşti Jiu. Acum vreau să înot pentru un simbol naţional, pentru Constantin Brâncuşi şi pentru opera sa ‘Cuminţenia Pământului’. Mă bucură campania, o susţin din toată inima, pentru că şi ideea mea de a traversa Canalul Mânecii este animată de un profund spirit patriotic’, a declarat marţi Avram Iancu, citat de Agerpres.

Acesta a spus că va dona şi el bani pentru ca opera de artă să poată fi achiziţionată de statul român.

Bibliotecarul din Petroşani este determinat ‘mai mult ca niciodată’ să înregistreze o reuşită în traversarea înot a Canalului Mânecii, echipat doar cu o cască, ochelari şi slip, fără să poarte costum de neopren.

‘M-am antrenat foarte serios în acest an, în ape reci, ca niciodată’, a spus Iancu, menţionând că va pleca spre Dover (Marea Britanie) la sfârşitul acestei săptămâni.

În demersul său, Avram Iancu va fi însoţit de un român ales prin tragere la sorţi dintre cei care au decis să-i susţină demersul în mod voluntar. Tragerea la sorţi va fi organizată marţi seara, la Petroşani, în prezenţa presei locale, după care câştigătorul va fi invitat să-i fie alături înotătorului în perioada 26-31 iulie, în Anglia.

‘Sunt primul român care a atacat Canalul Mânecii şi mă voi întoarce acolo pentru o nouă bătălie. Traversarea este programată în perioada 26-31 iulie, după cum a stabilit Channel Swimming Association, entitatea internaţională care omologhează recordurile de înot pe acest canal. Voi fi în poziţia a doua de start în fereastra de înot, ceea ce este un lucru foarte bun’, a explicat Iancu.

Înotătorul din Petroşani nu are încă toţi banii necesari pentru încercarea sa, motiv pentru care se va antrena singur în Anglia, în următoarele trei săptămâni. Este însă optimist că promisiunile pe care le-a primit până acum vor fi onorate de către cei care le-au făcut. ‘Din acest punct de vedere sunt, oarecum, la mijlocul drumului. Am multe promisiuni şi sunt încrezător în reuşită’, a spus petroşeneanul.

Deocamdată, e sigur că pe barca ‘Sea Leopard’, care îl va urma în timpul traversării Canalului Mânecii, se va afla doar persoana care va fi desemnată să-l urmeze pe Iancu prin tragere la sorţi, iar pentru susţinători există posibilitatea ocupării altor cinci locuri libere.

‘Merg singur pentru că nu-mi permit, din punct de vedere financiar, să mă ajut cu un antrenor. Românul care mă va însoţi va fi şi omul meu de suport. De aceea, îl voi instrui cum poate să mă ajute de pe barcă cu tot ceea ce implică traversarea canalului şi acest efort fizic enorm’, a conchis Avram Iancu.

Acesta se află la cea de-a patra încercare de traversa înot Canalul Mânecii, doar în slip şi cu o cască pe cap, aşa cum prevăd normele de omologare ale Channel Swimming Association (CSA) — organizaţia acreditată în acest sens.

El a mai încercat, în august şi octombrie 2014 şi apoi în august 2015, să traverseze înot Canalul Mânecii, fără costum de neopren, dar a eşuat la circa 15 kilometri de malul francez, după ce organizatorii i-au cerut să se oprească din cursă pentru că valurile şi curenţii mării i-ar fi pus viaţa în pericol.

De la prima traversare înot a Canalului Mânecii, în anul 1875, doar 1.344 persoane au reuşit această performanţă singuri, se menţionează pe site-ul organizaţiei amintite.

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
INNA și Alexandra Stan, mai mult dezbrăcate pe scenă, la Amsterdam! Publicul a fost în extaz! – GALERIE FOTO / VIDEO
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat cu câteva minute înainte să iasă fum alb pe coșul de la Vatican. Mulți spun că a fost un semn
Capital.ro
Carnet de șofer 2025. Se anulează definitiv permisul. Șoferii români ce pierd de tot dreptul de a conduce
Playtech.ro
Papa Leon nu şi-a putut stăpâni emoţiile! Ce a făcut la balconul Vaticanului. Foto
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
„Veți ajunge la Canal”. Actorul Mihai Mălaimare, mesaj amenințător pentru cei care nu au vrut „turul II înapoi”
wowbiz.ro
Amantlâcul anului: Soția lui Dan Alexa, surprinsă noaptea în vila lui Alex Bodi! Avem imaginile bombă ale momentului | VIDEO EXCLUSIV
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Zodia care scapă de o mare povară. I se ia o piatră de pe inimă
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Cine este cardinalul Robert Prevost și ce nume va primi noul Suveran Pontif
Cancan.ro
Mai rar așa ceva! Câte limbi cunoaște Papa Leon al XIV-lea
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Bucurie pentru Călin Georgescu. Anunțul venit azi, 8 mai: Parchetul nu a adus noi probe
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Doi părinți, tineri români, în vârstă de 19 și 23 de ani, au fost găsiți morți în casă, în Germania: "Au fost împreună în baie, mult timp". Au plecat la muncă în străinătate cu doar câteva zile înainte de tragedie
Primul sondaj pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Ce procente au Nicușor Dan și George Simion: între ei e o diferență destul de mare
MediaFlux
Românii care pot ieși mai devreme la pensie. Anunțul Casei de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Premieră în România: autostradă cu hub de mare putere pentru vehicule electrice. Stațiile, mai performante decât cele din Germania