Organizaţia de tineret a UNPR se alătură TSD şi PSD

Organizația de tineret a UNPR a decis să se alăture Tineretului Social Democrat, unul dintre principalele motive fiind și acela că modul de lucru al UNPR este în momentul de față "anunțul la televizor", a anunțat, marți, președintele organizației de tineret a UNPR, Cezar Stancu.
Iulian Tudor
19 iul. 2016, 14:56
Organizaţia de tineret a UNPR se alătură TSD şi PSD

„Astăzi (n.r. – marţi), Tineretul Progresist pe care îl reprezint din funcția de președinte, alege și decide să se alăture Tineretului Social Democrat și PSD. Este un moment delicat și de viitor în spectrul și în planul politic pe care un tânăr îl alege să-l urmeze în România”, a declarat liderul organizației de tineret a UNPR, Cezar Stancu, potrivit Agerpres.

El a adăugat că îi „poartă un deosebit respect președintelui UNPR, lângă care a fost încă de la început, însă a observat că modul de lucru al UNPR, în momentul de față, este „anunțul la televizor”.

„Din păcate, și asta este o mare supărare a noastră, despre fuziunea cu PMP am aflat de la televizor. A fost o mare supărare, pentru că noi, în UNPR, am muncit foarte mult și am avut încredere în niște lideri care, din păcate, acum nu au mai fost în UNPR. S-au schimbat echipele și am dat aceeași încredere și noii echipe, însă am avut o mare supărare în momentul în care am văzut fuziunea cu PMP la televizor”, a precizat Stancu.

Potrivit acestuia, sunt câteva mii de tineri care și-au anunțat trecerea la TSD. „Din start, organizația noastră, una dintre cele mai puternice organizații pe care o aveam este aici, la București, care însumează minimum 1.000 de membri — tineri, studenți și elevi — și organizațiile din țară, care ajung la peste 2.000-3.000 de tineri, o să ni se alăture”, a spus Stancu.

Acesta a mai spus că și „o bună parte” dintre consilierii locali tineri vor să-l urmeze, „chiar dacă acest lucru poate însemna la un moment dat retragerea din Consiliul Local.

La rândul său, președintele TSD, Gabriel Petrea, a menționat că toții membrii de la tineretul UNPR vor avea același statut ca orice membru de la TSD, aceleași drepturi și obligații și vor participa la aceeași competiție internă de la TSD.

„Mai mult decât atât, acele organizații care la tineretul UNPR erau funcționale se vor integra în organizațiile noastre. Vorbim de liga elevilor, a studenților. Cezar împreună cu colegii din București se vor integra în organizația de București. La nivelul Secretariatului General la nivel național, îi vom integra pe poziții de secretar general adjunct sau de coordonator de proiecte, astfel încât împreună cu vicepreședinții județeni pe care îi vom promova să putem forma o echipă să începem construcția unor proiecte”, a mai precizat Petrea.

CITEŞTE ŞI: Lovitură de teatru în politică. Trei NUME MARI îşi anunţă retragerea din UNPR

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Fără milă! Jucătorul exclus din lot la derby-ul FCSB – Rapid: „Nu putem accepta așa ceva!”
Capital.ro
Raportul CSAT din 2024. De ce s-au anulat alegerile? Ce spune despre Călin Georgescu și Rusia
Playtech.ro
Meteorologii anunţă ninsori în Bucureşti de Crăciun. Zilele în care va fi zăpadă în Capitală
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Prietenii lui Marco, gest impresionant chiar înainte de înmormântare. Postarea care a îndurerat pe toată lumea
iamsport.ro
Adi Popa și-a desființat fostul coleg de la FCSB: ”Am mai multe trofee decât are el goluri!”
MediaFlux
Armistiţiu de Crăciun, propus de Ucraina. Condiția ridicată de Kremlin
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde