Poliţiştii au descins în trei judeţe într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 1,5 milioane lei

Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș efectuează 11 percheziții domiciliare pe raza județelor Argeș, Vâlcea și Sibiu, la domiciliile unor persoane și sediile unor societăți comerciale bănuite de evaziune fiscală.
Filip Stan
20 iul. 2016, 06:33
Poliţiştii au descins în trei judeţe într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de 1,5 milioane lei

Polițiștii de investigare a criminalității economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Argeș, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeș, efectuează 11 percheziții la domiciliile unor persoane și sediile și punctele de lucru ale unor societăți comerciale din județele Argeș, Vâlcea și Sibiu.

Acțiunea se desfășoară în cadrul unui dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de evaziune fiscală.

Din cercetări s-a stabilit că, în perioada 2008 — 2010, administratorii unei societăți comerciale din Mioveni ar fi înregistrat în evidențele contabile achiziții fictive de piese auto și servicii de transport, de la trei societăți comerciale de pe raza județelor Vâlcea și Sibiu. Valoarea tranzacțiilor este de peste 3.100.00 lei.

Prejudiciul creat prin săvârșirea infracțiunii este de 1.477.152 de lei, reprezentând impozit pe profit și TVA. Șase persoane vor fi conduse la sediul poliției pentru audieri, anunţă un comunicat al poliţiei.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Dezvăluiri-bombă din dosarul ”paralel” al lui Călin Georgescu. Cine e fostul senator PSD chemat să rezolve ”problema cu CCR”
Capital.ro
Lege la bloc. Documentul care nu trebuie înregistrat în mod legal. Decizia care mai mult complică decât rezolvă
Playtech.ro
Șoferii riscă suspendarea permisului dacă nu plătesc amenzile. De când se aplică regula
Adevarul
Războiul din Iran arată limitele puterii americane
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Prețurile pentru benzină și motorină în Europa. Țările în care alimentezi cel mai ieftin. Războiul din Iran a zguduit piața europeană
MediaFlux
Atacuri ale rușilor, la granițele României. MApN: Sistemele de apărare au fost puse în stare de alertă. Avioanele de vânătoare, ridicate de la sol
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj