Dublu atentat în Siria: peste 48 de morţi şi 170 de răniţi. ISIS a revendicat atacul

Cel puţin 48 de morţi şi 170 de răniţi, în urma a două atacuri cu bombă revendicate de reţeaua teroristă Stat Islamic, care au avut loc în Siria, în apropierea frontierei cu Turcia, informează site-ul agenţiei Reuters.
Filip Stan
27 iul. 2016, 13:04
Dublu atentat în Siria: peste 48 de morţi şi 170 de răniţi. ISIS a revendicat atacul

Una dintre bombe a explodat în apropierea sediului Securităţii administraţiei kurde din oraşul Qamishli, de la frontiera cu Turcia.

Exploziile au provenit de la două vehicule-capcană.Potrivit martorilor, detonarea uneia dintre bombe a fost atât de puternică, încât a distrus ferestrele unui magazin din Nusaybin, oraş aflat peste graniţă, în Turcia, rănind uşor două persoane. Stat Islamic a revendicat atacul, declarând că ţintele pe care le aveau în vizor erau forţele kurde de securitate.

Gruparea jihadistă a mai efectuat în trecut atentate în oraşul Qamishli. În aprilie, un atac sinucigaş a ucis şase membri ale Forţelor de Securitate Internă Kurde. Iar în iulie, un atac sinucigaş al unui militant SI a ucis 16 persoane în Hasaka, capitala provinciei unde se află oraşul Qamishli.

Forţele din cadrul Unităţii de Apărare a Poporului Kurd (YPG) a recuperat zone întinse din teritoriul din nord-estul Siriei, ocupat de Stat Islamic, fiind susţinute de coaliţia internaţională din care fac parte şi Statele Unite.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Celebra actriță din seriale populare ca Peaky Blinders sau Gambitul damei care îl susține pe Messi la Cupa Mondială. A fost filmată alături de Beckham
Capital.ro
Adevărul despre banii din bancă: cât de protejate sunt, de fapt, economiile românilor
Playtech.ro
Ce temperatură trebuie setată la aerul condiționat pentru a evita șocul termic. Greșeala pe care mulți români o fac în timpul caniculei
Adevarul
Un veteran rus rămas fără piciorare în războiul din Ucraina a ataca cu un cuțit polițiștii care făceau razii pe străzi
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
În timp ce mașina se prăbușea în râpa din Transfăgărășan, șoferița era... Vezi mai mult
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur îl pune la zid pe Anghel Iordănescu pentru decizia luată la CM 1994 în privința unui tricolor: ”Nu a procedat corect cu el!”
MediaFlux
Cum ar arăta Pământul în anul 5.000. Un „călător în timp” a dezvăluit cum va fi viitorul
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?