Atentat în Pakistan: Un spital din Quetta a fost bombardat. Cel puţin 63 de morţi şi peste 70 de răniţi

Explozia produsă luni dimineață la un spital din Quetta, în sud-vestul Pakistanului, s-a soldat cu cel puţin 63 de morți, şi 70 de răniţi, potrivit unui responsabil local.
Filip Stan
08 aug. 2016, 08:40
Atentat în Pakistan: Un spital din Quetta a fost bombardat. Cel puţin 63 de morţi şi peste 70 de răniţi

Ministrul sănătății din provincia Balucistan, Rehmatullah Baloch, a declarat că majoritatea victimelor sunt avocați care au ajuns în grabă la spital, unde fusese adus Bilal Anwar Kasi, șeful Baroului din provincia Balucistan, ucis anterior într-un atac.

Alți 50 de oameni primesc îngrijire în diferite spitale din zona orașului Quetta, dintre care unii sunt în stare critică. ”Bilanțul s-ar putea agrava”, a spus un medic al poliției, Nur Baloch, care tratează răniții într-o clinică ce a fost bombardată.

Deocamdată nu se știe dacă în cazul exploziei de la spital este vorba despre un atentat sinucigaș sau despre o încărcătură explozivă ce fusese plasată în imobil, a afirmat Anwarul Haq, purtător de cuvânt al guvernului local din Balucistan, potrivit Agerpres.

Ministrul de interne al acestei provincii, Sarfraz Bugti, a estimat că probele preliminare strânse de la locul exploziei sugerează că a fost vorba despre un atentat sinucigaș cu bombă.

Postul de televiziune în limba urdu Geo News a anunțat că deflagrația a avut loc la ora locală 09:50 (05:20 GMT), în apropierea intrării secției de primiri urgențe a spitalului din Quetta, reședința provinciei Balucistan. Atacul nu a fost deocamdată revendicat.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
El este Rareș, un tânăr asistent de pe ambulanță care salvează vieți chiar și în afara urgențelor. Cazul care l-a marcat profund: „Mi-a spus că se simte din nou om”
Capital.ro
S-a stins o mare actriță. A fost o prezență emblematică în lumea filmului. Fiica sa a anunțat tragedia: Am fost binecuvântați să o avem. Acum zboară alături de îngerii ei
Playtech.ro
Taxa pe care o plăteşti dacă succesiunea nu se face în termen de doi ani. Cheltuielile moştenitorilor
Adevarul
Cum se apără jandarmul care a dat amenda de la Colectiv: „Domnul Rădună ne-a sfidat / Soția a fost căutată la muncă”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
BREAKING | Transferuri-șoc la Craiova: își vinde titularul și aduce jucătorul dorit insistent de FCSB! Ce alt fotbalist va pleca din Bănie
MediaFlux
Bani mai mulți pentru copii. Data la care intra bursele elevilor
stirilekanald.ro
VIDEO Livratorul sri lankez, lovit și scuipat în Popești-Leordeni, și-a retras plângerea. Tinerii violenți scapă doar cu amendă
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai