Ca în război: Tancurile din Transnistria au trecut pe sub apă şi au atacat Republica Moldova

Tancuri din Transnistria au trecut Nistrul pe sub apă şi au simulat un atac împotriva "inamicului" de pe malul drept al râului, în cadrul unor exerciţii militare comune ale unităţilor Grupului Operativ de Trupe Ruse şi cele ale aşa-ziselor structuri de forţă de la Tiraspol, scrie Deutsche Welle.
Iulian Tudor
09 aug. 2016, 10:25
Ca în război: Tancurile din Transnistria au trecut pe sub apă şi au atacat Republica Moldova

La exercitiile militare a participat si pretinsul premier transnistrean, Pavel Prokudin, care a declarat ca „republica moldoveneasca nistreana” ar fi amenintata militar de Republica Moldova si Ucraina.

Conform planului elaborat de Districtul Militar Sud-Vest al Federatiei Ruse, unitatile motorizate ale Grupului Operativ de Trupe Ruse din Transnistria au realizat „aplicatii de trecere a obstacolelor acvatice” pentru a bloca si a lichida niste presupusi „teroristi”.

Ministrul moldovean al Apararii, Anatol Salaru, l-a convocat pe atasatul militar al Federatiei Ruse pentru explicatii. Acesta, insa, nu s-a prezentat, invocand ca ar avea o alta agenda, noteaza Deutsche Welle.

Citeşte şi Manevrele militare din Transnistria cu participarea militarilor ruşi, declarate ILEGALE de Chişinău

A urmat reactia Ministerului Afacerilor Externe si Integrarii Europene. Diplomatia de la Chisinau a apreciat exercitiile militare din Transnistria cu implicarea unor „forte militare straine aflate ilegal pe teritoriul Republicii Moldova” drept „sfidatoare si inadmisibile”:

„Judecand dupa declaratiile facute de catre unii oficiali in cadrul acestor exercitii militare, dar mai ales dupa modul in care acestea s-au desfasurat, inclusiv fortarea raului Nistru cu utilizarea tehnicii blindate, se poate conchide fara echivoc ca scopul real al acestora este altul decat cel declarat”, se arata in declaratia diplomatiei de la Chisinau. (…)

„Astfel de actiuni submineaza in mod flagrant suveranitatea si integritatea teritoriala a Republicii Moldova, principii in favoarea respectarii carora conducerea Federatiei Ruse s-a pronuntat deschis si univoc in repetate randuri.”

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
România a pierdut lupta cu Ungaria în clasamentul UEFA! Ce înseamnă, de fapt, eliminarea FCSB din Europa League
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Proprietarii de apartamente trebuie să plătească. Asociația de proprietari poate acționa proprietarul în instanță
Playtech.ro
Depășirea pe linie continuă în 2026: excepții reale și mituri populare care te costă permisul
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Tal Berkovich, concurentă la un show culinar, s-a stins din viață din cauza unui eveniment rutier
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil