Trei dintre bărbaţii care apar în reportajul Sky News, privind traficul de arme în România, audiaţi la DIICOT

Trei dintre bărbaţii care apar în reportajul Sky News despre presupuşi traficanţi de arme din România au revenit, joi, la DIICOT pentru a da noi declaraţii, după ce au fost audiaţi mai multe ore şi miercuri, când au fost aduşi la DIICOT în urma unor percheziţii. Ancheta ar putea fi extinsă şi în cazul jurnaliştilor britanici de la Sky News care au realizat reportajul.
Iulian Tudor
11 aug. 2016, 11:42
Trei dintre bărbaţii care apar în reportajul Sky News, privind traficul de arme în România, audiaţi la DIICOT

La DIICOT au revenit, pentru audieri, Aurelian Mihai Szanto, intermediarul din reportajul Sky News, Pantics Levente şi Pantics Atilla, niciunul dintre aceştia nedorind să spună de ce au fost din nou chemaţi de procurori, potrivit news.ro.

Surse judiciare au declarat că, cel mai probabil, în dosar se vor face cercetări pentru infracţiuni contra securităţii naţionale şi comunicarea de informaţii false. Ancheta ar putea fi extinsă şi în cauză ar putea fi vizaţi şi jurnaliştii britanici de la Sky News care au realizat reportajul despre presupuşi traficanţi de arme din România.

Aurelian Mihai Szanto, intermediarul din reportajul Sky News, a declarat miercuri, după ce a fost audiat la DIICOT, că s-a lăsat păcălit de cei care au făcut materialul despre traficul de arme şi a acceptat să fie făcut acel documentar, cu oameni pe post de “actori”, cu întrebări şi răspunsuri prestabilite, despre care i s-a spus că va fi difuzat în decembrie, cu menţiunea la final că persoanele care apar sunt fictive.

Aurelian Mihai Szanto a mai declarat că el şi ceilalţi români care au fost filmaţi au primit de la jurnaliştii britanici câteva mii de euro, fără să precizeze suma.

Postul de televiziune Sky News a anunţat că susţine în totalitate, în continuare, materialul publicat duminică, privind presupuşii traficanţi de arme din România.

CITEŞTE ŞI: Stuart Ramsay, autorul reportajului Sky News, insistă că materialul e adevărat. Traian Băsescu cere arestarea lui

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
LIVE / Ceremonia de deschidere JO 2026. Parada delegațiilor s-a încheiat cu defilarea Italiei
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Bölöni l-a sunat pe Banciu pentru prima dată după controversa cu Dobrin și Balaci! Replica cu care l-a lăsat fără cuvinte: ”Probabil și-a umplut frigiderul”
MediaFlux
Ajutor de la ANAF pentru români. Anunț de la ultimă oră
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil