Peste 20 de migranţi şi o călăuză sârbă au fost reţinuţi de poliţiştii de frontieră din Timiş VODEO

Poliţiştii de frontieră din Timiş au prins joi noapte 28 de migranţi, dintre care, 27 de origine siriana şi un irakian, ce intenţionau să intre ilegal în România, pe jos, din Serbia. Câteva ore mai târziu, a fost depistată şi o posibilă călăuză, un cetăţean sârb care se deplasa pe acelaşi traseu folosit de migranţi. Poliţiştii au fost nevoiţi tragă mai multe focuri de armă pentru a-l putea reţine.
Iulian Tudor
26 aug. 2016, 06:46
Peste 20 de migranţi şi o călăuză sârbă au fost reţinuţi de poliţiştii de frontieră din Timiş VODEO

Operatorul Sistemului Optronic de Supraveghere Attica (cu termoviziune) din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Lunga a observat, joi noapte un grup de persoane care a trecut ilegal frontiera de stat din Serbia în România.

Imediat s-a declanşat o acţiune tactică specifică poliţienească împreună cu jandarmi din cadrul Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Timiş, fiind depistate, în apropierea graniţei cu Serbia, între localităţile de frontiera Comloşu Mic şi Comloşu Mare, judeţul Timiş, mai multe persoane de origine afro-asiatică ce nu îşi justificau prezenţa în zonă.

Acestea din urmă au fost preluate şi transportate la sediul Sectorului Poliţiei de Frontieră Lunga, în vederea cercetărilor. Continuând verificările în zonă, poliţiştii de frontieră au observat, câteva ore mai târziu, un bărbat care se îndrepta spre frontiera cu Serbia, pe acelaşi traseu urmat de grupul de migranţi.

Poliţiştii de frontieră au procedat la somarea celui în cauză, însă bărbatul nu s-a oprit, încercând să fugă spre teritoriul statului vecin. În conformitate cu prevederile legale în vigoare, poliţiştii de frontieră au executat un foc de avertisment în plan vertical, moment în care persoana în cauză s-a supus somaţiilor, fiind reţinută şi condusă la sediul sectorului pentru cercetări.

Din primele verificări s-a stabilit că grupul este format din 28 de persoane, 26 adulţi cu vârste cuprinse între 18 şi 40 ani şi 2 copii, cu vârste cuprinse între 10 luni şi 3 ani. Din primele declaraţii şi din documentele descoperite asupra adulţilor, a rezultat că 27 dintre aceştia sunt cetăţeni sirieni şi un irakian. De asemenea, s-a stabilit că bărbatul reţinut câteva ore mai târziu este cetăţean sârb, acesta fiind cercetat pentru a se stabili dacă este implicat în călăuzirea grupului de migranţi.

Totodată, au fost contactate autorităţile de frontieră sârbe în vederea cercetării în comun a evenimentului şi punerii în aplicare a acordului de readmisie. Dispozitivul de supraveghere a frontierei a fost întărit, conform planului comun de acţiune pe linia prevenirii şi combaterii migraţiei ilegale.

Citeşte şi Poliţişti de frontieră, implicaţi în trafic de migranţi, ridicaţi de DIICOT

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Irina Fodor, detalii impresionante din culisele căsniciei cu Răzvan Fodor. Prin ce momente grele au trecut de-a lungul timpului
Fanatik.ro
Fanii lui Tottenham au răbufnit după titularizarea lui Drăgușin cu Atletico în Champions League: „Cine a decis? Îl mai forțăm mult?”
Capital.ro
Vestea serii pentru milioane de pensionari. Ministrul Muncii, anunț despre ajutoarele sociale
Playtech.ro
Cum funcționează metoda „firul invizibil” la bancomate. Hoții îți pot afla PIN-ul în câteva secunde
Adevarul
„Judecați-l ca pe un criminal de război”. Un loialist al regimului lui Putin, răbufnire rară în mediul online
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Constantin Gâlcă este îndoliat. Tatăl antrenorului de la FC Rapid s-a stins din viață
iamsport.ro
Uluitor! Fără Balaci, Dobrin, Chivu sau Mutu. Florin Prunea a alcătuit echipa ideală din istoria României și a surprins pe toată lumea
MediaFlux
PAPARAZZI Simona Halep și Dorin Mateiu nu se mai ascund! Prânz romantic în oraș ziua în amiaza mare FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj