Italia: Aproximativ 3.000 de migranţi salvaţi în Marea Mediterană după o zi record

După un "trist record" luni cu 6.500 de migranți salvați din apele Mediteranei, operațiunile de acest gen au continuat marți în largul Libiei cu 3.000 de persoane salvate într-o serie de acțiuni coordonate de paza italiană de coastă, relatează AFP.
Alina Costache
30 aug. 2016, 20:30
Italia: Aproximativ 3.000 de migranţi salvaţi în Marea Mediterană după o zi record

Acest aflux, legat de o vreme favorabilă pentru navigație, nu este, totuși, neobișnuit, numărul total al migranților ajunși în Italia fiind apropiat de cel din ultimii ani.

„Aproximativ 3.000 de migranți au fost salvați marți în cursul a 30 de operațiuni coordonate de paza de coastă”, a informat marți seară un comunicat oficial.

La aceste operațiuni au participat numeroase nave, printre care un remorcher, a precizat paza de coastă.

După câteva săptămâni relativ calme, peste 1.100 de persoane au fost salvate duminică, iar alte 6.500 luni, cu ajutorul navelor pazei italiene de coastă, operațiunii europene de combatere a traficului de migranți Sophia, agenției europene Frontex sau al organizațiilor umanitare.

Nava Dignity 1 aparținând organizației Medici fără Frontiere (MSF) a participat astfel luni în zori la salvarea unui vas de pescuit „cu peste 650 de persoane la bord”, a povestit Nicholas Papachrysostomou, coordonator în cadrul MSF.

Imagini filmate de un jurnalist, la bordul vasului unei alte organizații neguvernamentale implicate în operațiuni, Proactiva Open Arms, au arătat scene de panică pe puntea navei, numeroși migranți sărind în mare pentru a încerca să ajungă în bărcile pneumatice de salvare.

„Mulți dintre ei nu au văzut marea niciodată, la bord se aflau femei în vârstă, persoane bolnave și numeroși copii de 13 sau 14 ani care au călători singuri. S-au luptat între ei pentru a fi salvați primii, au sărit în apă, a fost dificil de ținut situația sub control”, a explicat Nicholas Papachrysostomou.

„De-a lungul zilei, orizontul s-a umplut de vase”, a adăugat el, contactat telefonic în timp ce Dignity 1 se îndrepta spre portul Vibo Valentia din sudul Italiei.

„A fost o zi ieșită din comun”, a subliniat el, iar organizația Proactiva Open Arms s-a referit pe pagina sa de Facebook la „o zi fără sfârșit” și un „trist record”.

Printre persoanele salvate, numeroși adolescenți minori neînsoțiți, precum și copii mici și nou-născuți împreună cu părinții, a menționat comunicatul.

Pentru paza italiană de coastă și echipele de prim-ajutor ale MSF, acest aflux a fost provocat de condițiile meteorologice favorabile, după mai multe zile cu vânt și ploaie.

Cu migranții salvați în ultimele zile, numărul celor care au ajuns în Italia de la începutul anului se ridică la aproape 112.500, după ce în aceeași perioadă a anului trecut s-au înregistrat 116.000 sosiri. Totodată, tentativele de traversare a Mării Mediterane a costat viața a peste 3.100 de persoane, potrivit datelor oferite de Națiunile Unite.

Sursa: Agerpres

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Țepe cu vacanțe în Grecia. Atenție cui plătiți avansul! Cum sunt „clonate” cazările, iar turiștii ajung să trimită bani unor escroci
Capital.ro
România a înlemnit. Ion Iliescu personal a făcut anunțul despre moarte
Playtech.ro
Orașe din Italia unde românii trăiesc bine și nu vor să se mai întoarcă în țară. Găsești locuri de muncă bine plătite și chirii sub 500 de euro
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Se pregătește America să lovească instalația nucleară Fordo din Iran? Mișcările militare care sugerează o posibilă escaladare
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
E oficial, se dau vouchere de energie. Românii care primesc bani pentru facturi
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
kanald.ro
Alocații de patru ori mai mari pentru fiecare copil! Documentul pe care trebuie să-l depună părinții
Cancan.ro
Cum a apărut îmbrăcată această tânără din Iași la Bacalaureat. Colegii au crezut că vine direct din club
Playsport.ro
Nokia 1100, cu touch revoluționar și baterie care ține 4 săptămâni, ar spulbera concurența, dar totul...
Capital.ro
Decizie pentru proprietarii de mașini pe motorină. Se achită obligatoriu. Majorare de azi, 19 iunie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Sandra Izbașa la 35 de ani. Campioana s-a retras de mai bine de un deceniu
stirilekanald.ro
Doliu în lumea medicală din România! A murit la doar 33 de ani pe tura de gardă
Horoscop Joi, 19 iunie 2025. Schimbări majore în carieră pentru o zodie
MediaFlux
Prețuri noi la curent de la 1 iulie. Cine primește ajutor de la stat și cum îți poți alege cel mai bun tarif la energie electrică
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Limitele delicate ale consimțământului în societatea românească contemporană