Statul în trafic este la fel de periculos ca fumatul

Statul mult în trafic este nociv nu doar pentru nervii șoferilor. Potrivit unui studiu realizat de cei de la Universitatea Surrey, nivelul de poluare din mașini se ridică la 40% atâta timp cât acestea sunt blocate în trafic. Pentru asta, șoferilor le este recomandat să închidă geamurile automobilelor dar și sistemul de ventilație, dacă acesta recirculă în mașină aerul din atmosferă. Aceste simple măsuri de precauție ajută la reducerea poluării cu 76 de procente, spun specialiștii.
Filip Stan
31 aug. 2016, 12:50
Statul în trafic este la fel de periculos ca fumatul

Poluarea aerului este extrem de periculoasă potrivit Organizației Mondiale a Sănătății. Cele mai mari probleme se întâlnesc în zonele urbane, aglomerate. Studiul realizat de cei la Surrey indică faptul că șoferii sunt cel mai expuși în momentul când stau la stop, în trafic. Expunerea șoferilor, care stau la culoarea roșie a semaforului, la particulele poluante este de 29 ori mai mare decât a conducătorilor auto care se află propriu-zis în trafic.

În ceea ce privește efectele asupra sistemului respirator, specialiștii spun că poluarea aerului este la fel de nocivă ca și fumatul.

Nu doar șoferii sunt afectați de poluarea generată de trafic. Și pietonii, în timp ce stau la semafoare, sunt la fel de expuși particulelor nocive din aer.

Potrivit Organizației Mondiale a Sănătății, anual, poluarea aerului se face responsabilă de decesul prematur a 3,7 milioane de persoane. De zece ori mai multe decât cele care își pierd viața în accidente rutiere.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Legenda lui Dinamo, gesturi obscene față de Valentin Ceaușescu şi rivalii de la Steaua: “Cum să mă dau la o parte? Îi omor!”
Playtech.ro
Răsturnare de situație în cazul Jeffrey Epstein. Un medic legist spune că nu a fost sinucidere
Adevarul
Dezbatere aprinsă despre „legarea de glie” a medicilor. „Oare nu era corect să vă faceți studiile în țara în care doreați să emigrați?”
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Cristi Chivu, făcut praf de legendarul Alessandro Del Piero după declarațiile făcute de antrenorul lui Inter
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiul Mihaelei Rădulescu la 21 de ani. Ayan seamănă izbitor cu mama lui
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat