Dragnea, despre numirea lui Dragoş Tudorache: Dacă va încerca să influenţeze sau să intimideze, o să reacţionăm foarte dur

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat că a fost sunat de premierul Dacian Cioloș, marți dimineață, înainte de nominalizarea lui Dragoș Tudorache la Interne, iar în timpul convorbirii i-a transmis șefului Guvernului că există temeri "din partea multora" cu privire la imparțialitatea acestui ministru.
Filip Stan
06 sept. 2016, 15:53
Dragnea, despre numirea lui Dragoş Tudorache: Dacă va încerca să influenţeze sau să intimideze, o să reacţionăm foarte dur

„Am fost sunat azi dimineață de prim-ministrul Cioloș, care mi-a spus că la ora 10,00 urmează să facă nominalizarea și a considerat normal să nu aflu din presă. Eu i-am zis că există suspiciuni, nu neapărat din partea mea, dar vorbe în piață, că este foarte apropiat de liberali.

I-am spus că, din punctul meu de vedere, cel mai important lucru este ca acest ministru să arate că este independent de politică. Pentru că toată lumea se gândește la Ministerul de Interne în această perioadă ca cel care, împreună cu Autoritatea Electorală Permanentă, asigură organizarea alegerilor. De asemenea, asigură paza și buna desfășurare a procesului electoral. Există temeri, întemeiate sau nu, din partea multora, în ceea ce privește imparțialitatea acestui domn ministru. Premierul mi-a spus că propune să ceară fiecărui partid să nominalizeze un consilier, din partea fiecărui partid, să fie consilieri ai ministrului, ca să se asigure că totul e în regulă. Noi nu trimitem paznici la miniștrii din actualul Cabinet. Trebuie să respecte legea, Constituția și fișa postului. Dacă va începe să aibă acțiuni care nu sunt în regulă sau dacă împreună cu prefecții va încerca să influențeze sau să intimideze într-un fel sau altul, o să reacționăm foarte dur”, a spus Dragnea, potrivit Agerpres.

Declarația a fost făcută la sediul Înaltei Curți de Casație și Justiție, unde s-a desfășurat primul termen al procesului în care Liviu Dragnea este judecat pentru instigare la abuz în serviciu, în legătură cu angajarea a două membre de partid la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Teleorman.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mihaela Borcea, în doliu! A murit tatăl ei: "S-a oprit o parte din lumea mea…”
Fanatik.ro
Dan Negru se revoltă! Cere Guvernului să taie banii publici pentru fotbalul românesc: „E Domnul Goe al statului român: repetent mereu și, totuși, răsfățat”
Capital.ro
Ministerul Energiei anunță că sistemul energetic rămâne stabil după oprirea reactorului 2 de la Cernavodă. Nu există riscuri pentru alimentarea cu energie electrică la nivel național
Playtech.ro
De ce doi șoferi cu aceeași mașină pot plăti RCA-uri foarte diferite. Ce contează la calculul poliței
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un oraş din România va rămâne 24 de ore fără apă! Seceta aduce o nouă situație de criză
iamsport.ro
Scandalos: Becali nu e singurul! Fostul campion al României a numit alți 4 finanțatori din SuperLiga care se bagă peste antrenor: ”Știu 100%! Nu era așa înainte”
MediaFlux
E oficial: scade prețul la motorină. Se aplică reducerea accizei cu 20%
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat