Cele mai căutate maşini de oraş în 2016

Cifrele aferente înmatriculărilor de autoturisme de mici dimensiuni din prima jumătate a anului arată care sunt preferinţele europenilor în materie de vehicule destinate în special traficului urban.
Iulian Tudor
07 sept. 2016, 10:31
Cele mai căutate maşini de oraş în 2016

Cel mai căutat model al clasei A este, şi în acest an, best-sellerul italian Fiat Panda, scrie capital.ro. Acesta a fost înmatriculat în nu mai puţin de 109.929 de exemplare în primele şase luni din 2016, în creştere cu 20% faţă de perioada similară din anul anterior. Este cea mai mare majorare a înmatriculărilor unui model din acest segment. Pe locul secund în preferinţele clienţilor europeni se află tot un Fiat, mai stilat de această dată, 500.

Citeşte şi Afacerile cu maşini au crescut cu aproape 15% pentru a treia lună la rând

Micul model a fost înmatriculat în acest an în 103.602 exemplare, în creştere cu 3,9% faţă de prima jumătate a lui 2015. Al treilea loc în acest clasament este ocupat de Volkswagen Up!, însă modelul german se află la foarte mare distanţă de vehiculele italiene. Doar 53.520 de ecemplare au fost înmatriculate în perioada ianuarie – iunie 2016.

În afara podiumului clasei mini se află Toyota Aygo, model preferat de 47.533 de europeni, urmată de Renault Twingo cu 46.879 de exemplare. Pe locurile următoare se clasează, în ordine, Hyundai i10, Peugeot 108, Citroen C1, Opel Karl şi Opel Adam.

În total în primele şase luni ale lui 2016 au fost înmatriculate în Europa 658.150 maşini de oraş. Segmentul a crescut cu 4% faţă de perioada similară din 2015.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Alina Pușcău vorbește cu greu despre efectele tratamentului: „Începe să îmi cadă părul” | VIDEO
Fanatik.ro
Super veste pentru olteni înainte de Universitatea Craiova – Ararat. Ce s-a întâmplat cu 24 ore înainte de meciul din Europa League. Video
Capital.ro
Marius Budăi atacă PNL după prăbușirea investițiilor străine: Explicați-ne de ce România a pierdut banii care trebuiau să rămână și să fie reinvestiți aici
Playtech.ro
Șoferii au găsit o alternativă la alertele pentru Poliție de pe Waze. Noile „coduri” folosite în trafic
Adevarul
„Mama mea este postac AUR”. Povestea unui tânăr care și-a descoperit mama într-un grup de partid
wowbiz.ro
Cine era medicul de la Spitalul Universitar de Urgență București care s-a sinucis! Avea doar 28 de ani
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
11 victime pe un drum din Timiș, după un eveniment rutier cu două autoturisme și un microbuz. Un bărbat și-a pierdut viața
iamsport.ro
S-a întâlnit cu Radu Naum la piață și a rămas perplex: ”Mi-a dat o palmă! Mă gândeam: «Cine face asta?»”
MediaFlux
Lovitură pentru Zelenski de la cine se aștepta mai puțin! Cel mai mare susținător i-a devenit dușman și îl vrea jos
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat