Klaus Iohannis, aviz pentru urmărirea penală a lui Petre Tobă

Klaus Iohnnis a semnat avizul pentru urmărirea penală a fostului ministru de Interne Petre Tobă.
Filip Stan
08 sept. 2016, 08:27
Klaus Iohannis, aviz pentru urmărirea penală a lui Petre Tobă

„Preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, a transmis joi, 8 septembrie a.c., Ministrului Justiţiei cererea de urmărire penală a domnului Tobă Petre, Ministrul Afacerilor Interne în perioada noiembrie 2015 – septembrie 2016, pentru faptele ce fac obiectul Dosarului penal nr. 280/P/2016 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Secţia de combatere a corupţiei, urmând a se proceda conform legii, având în vedere solicitarea Procurorului General al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în temeiul dispoziţiilor art. 109 alin. (2) din Constituţia României, republicată, ale Legii nr. 115/1999 privind responsabilitatea ministerială, republicată, cu modificările şi completările ulterioare şi Deciziei Curţii Constituţionale nr. 270/2008.

Totodată, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a fost înştiinţat cu privire la formularea acestei cereri”, se arată într-un comunicat al Administraţiei Prezidenţiale.

Procurorii DNA au cerut sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis pentru aprobarea urmăririi penale împotriva ministrului de Interne Petre Tobă, pentru acuzaţia de favorizarea făptuitorului în dosarul achiziţiilor de la Departamentului de Informaţii al ministerului. Dosarul este disjuns din cel în care fostul ministru de Interne Gabriel Oprea a fost trimis în judecată pentru abuz în serviciu.

Procurorii DNA îl acuză pe ministrul de Interne petre Tobă că a refuzat, în mod discreţionar, desecretizarea unor documente interne cerute de procurori, privind cheltuieli din fondul Departamentului de Informaţii al ministerului.

Banii respectivi, în loc să fie folosiţi în scopul stabilit de lege, adică pentru protecţia siguranţei naţionale, au fost cheltuiţi în scopuri personale, pentru cumpărarea de jocuri şi jucării sau pentru mese festive, acuză procurorii DNA. 

Citeşte şi: Ministrul de Interne Petre Tobă şi-a dat demisia. Premierul Dacian Cioloş a luat act de demisie UPDATE

DailyBusiness
România trece la rovinieta după kilometri parcurși. Plata devine automatizată
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Gigi Becali a răbufnit în direct: „Cum să pui tu cătușe pe copilul meu? Bă, javră ordinară!”
Capital.ro
S-a stins un mare actor. Toată lumea e în doliu: A fost un om de un talent remarcabil
Playtech.ro
Harta ploilor, în România. Când se schimbă radical vremea în funcţie de zonă
Adevarul
Multinaționalele iau în calcul majorarea prețurilor sau relocarea din cauza taxelor suplimentare
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Adevărul din spatele Andreei Bostănică. Ce se ascunde în spatele luxului
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Un tânăr din Galați a ajuns în stare gravă la spital după ce a fost călcat cu mașina de prietenul său. Cum s-a produs accidentul șocant
Cancan.ro
Cauza morții Ralucăi Pânzaru, tânăra de 28 de ani găsită fără suflare într-un apartament din Iași. NU s-a sinucis!
iamsport.ro
A refuzat să-i mai vorbească timp de 6 luni după `Pizzagate`. Dezvăluirea făcută la BBC
MediaFlux
REPORTAJ Am absolvit cursul de conducere defensivă de la Academia Titi Aur alături de șoferii de la Bolt. Cum îți salvezi viața și mașina în caz de accident FOTO și VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
Raluca Pânzaru NU s-a sinucis! Cum a murit, de fapt! Breaking news
Răbdarea s-a terminat. România este sancționată dur. Este disperare la București, anunțul care schimbă tot