Managerul Nottara despre scoaterea bulinei roşii de pe clădire: În cazul unui răspuns negativ al ISC, dăm în judecată instituţia

Clădirea care găzduiește Teatrul Nottara are expertiză tehnică, dar este necesar un aviz din partea Inspectoratului de Stat în Construcții (ISC) București - Ilfov pentru a fi scoasă de pe lista clădirilor cu "bulină roşie", a afirmat managerul Teatrului Nottara, Marinela Țepuș, într-o conferință de presă, marţi. Ea a precizat că în cazul unui răspuns negativ din partea ISC, va da în judecată această instituţie. 
Ionela Marcu
13 sept. 2016, 14:32
Managerul Nottara despre scoaterea bulinei roşii de pe clădire: În cazul unui răspuns negativ al ISC, dăm în judecată instituţia

Ea a explicat că această clădire are expertiză tehnică făcută după Legea nr. 282/2015, publicată în Monitorul Oficial nr. 806 din 19 noiembrie 2015, de completare și modificare a Ordonanței Guvernului nr. 20/1994, privind măsuri pentru reducerea riscului seismic al construcțiilor existente, conform căreia clasa de risc seismic nu este de gradul I, ci II.

„Ceea ce înseamnă că în această clipă ieșim de sub incidența legii. (…) Numai că Inspectoratul de Stat în Construcții București — Ilfov ar trebui să dea un aviz astfel încât Primăria să ne scoată de pe lista cu buline. Atât”, a precizat, marți, managerul Teatrului Nottara.

Potrivit acesteia, un risc seismic de grad II înseamnă că teatrul poate intra în reabilitare.

„Și o vom face. Am spus tuturor. Această clădire n-are nimic la structură. Să fiu bine înțeleasă. Expertiza și bulina nu ne ajută nici să fim mai șubrezi, nici să fim mai puternici. Clădirea e aceeași. Singura problemă care există e o formalitate, încât să ne putem continua activitate până la reabilitare”, a spus Țepuș.

CITEŞTE ŞI Actorii de la Teatrul Nottara se întorc pe scena din Bd. Magheru. Clădirea cu risc seismic, reevaluată

Ea a susținut că „acea bulină din 1996 a fost fals pusă din cauza unor interese imobiliare”.

„Știm cu toții că se vindeau apartamentele în asemenea imobile cu 30% mai ieftin. Așa se face că în 1996, respectiv în 1997 s-au făcut două expertize. Nici asta n-ar fi fost voie, pentru că aici este este un complex format din trei obiective, ele luându-se separat, iar complexul important numit Sală n-a fost expertizat. (…) Nimeni, 20 de ani, n-a făcut nimic. Nici să vadă dacă e adevărată, nici să vadă dacă nu e adevărată”, a menționat managerul de la Nottara, conform Agerpres.

Marinela Țepuș a subliniat că, în cazul unui răspuns negativ din partea ISC, conducerea de la Nottara va acționa această instituție în judecată.

„Inspectoratul în Construcții, acum, nu ne dă un răspuns. După două luni și jumătate nu ne dă niciun răspuns. Noi nu putem să-i dăm în judecată fără un răspuns. Și am spus: să scrie ce vor, dar să dea un răspuns, ca să știm dacă vom fi clasificați sau dacă-i dăm în judecată. Noi suntem în legalitate. Repet, problema noastră este că oamenii mai au dubii văzând această bulină pe clădire și cumpără mai puține bilete. Dacă-și permit pur și simplu să obstrucționeze activitatea unei instituții, înseamnă că suntem în România și normalitate nu există”, a mai spus Țepuș.

Începe consolidarea clădirilor cu bulină roşie. Pe listă, un bloc vechi de 100 de ani de lângă Intercontinental

Prezent la conferința de presă, expertul Paul Ioan a arătat că în clădire se pot desfășura activitățile Teatrului Nottara, în cazul unui cutremur major, aceasta putând suferi doar avarii.

Începând din noiembrie 2015, Teatrul Nottara și-a suspendat toate spectacolele de la sediul din bulevardul Magheru, decizia fiind luată în urma aplicării Legii nr. 282/2015, prin care este interzisă orice activitate în clădiri cu risc seismic mare.

Vezi aici LISTA actualizată a clădirilor PERICOL PUBLIC din Bucureşti. Ce imobile sunt în clasa I de risc seismic

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Alarmă la FCSB: Daniel Bîrligea nu a făcut deplasarea la Botoșani! Exclusiv
Capital.ro
UPDATE: Decizie pentru Călin Georgescu și Potra în dosarul de lovitură de stat. Curtea de Apel București a dat undă verde
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Cum a fost găsit Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice din aur: Suspecții au încheiat acorduri cu justiția VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj