Tăriceanu: Nu aş spune că am o sincopă de comunicare cu preşedintele Iohannis

Președintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, susține că relația pe care o are cu președintele Klaus Iohannis este una instituțională, nefiind vorba despre "o sincopă de comunicare".
Filip Stan
15 sept. 2016, 18:13
Tăriceanu: Nu aş spune că am o sincopă de comunicare cu preşedintele Iohannis

Referitor la faptul că nu a fost invitat de către șeful statului la dineul organizat la Palatul Cotroceni cu prilejul vizitei în România a președintelui Franței, Francois Hollande, Tăriceanu a afirmat că, în opinia sa, președintele are „latitudinea să invite pe cine crede el”.

„Nu am fost invitat. Nu cred că e o cutumă (să fie invitat președintele Senatului — n.r.), nu cred. Președintele are latitudinea să invite pe cine crede el. Relația nu e de niciun fel, este o relație în care atunci când este nevoie instituțional, putem să comunicăm și am și comunicat. Am primit un telefon de invitare din partea președintelui la discuțiile care au avut loc după referendumul de ieșire a Marii Britanii din UE, a avut disponibilitatea pe care o apreciez. M-a sunat personal să mă invite. Deci, nu aș spune că avem o sincopă de comunicare. Lucrul acesta nu mă poate face însă să nu înțeleg că președintele are niște obiective politice, personal”, a declarat Tăriceanu, joi seară, la Antena 3.

Potrivit lui Tăriceanu, Klaus Iohannis va avea nevoie de sprijinul unui partid politic dacă va intenționa să candideze, în viitoarele alegeri prezidențiale, pentru un nou mandat.

„Președintele urmează să participe la alegeri (prezidențiale — n.r.), vedeți cât de repede trece timpul. Se împlinesc curând doi ani de la alegeri, mai are trei ani din mandat. În 2019 vor fi alegerile prezidențiale și președintele are nevoie de un partid pe care să se sprijine. Nu poți să candidezi cu șanse la prezidențiale fără un partid. E o realitate și sigur că PNL, azi, acceptă cu multă resemnare să fie servantul președintelui”, a mai spus Tăriceanu, potrivit Agerpres.

Președintele Franței, Francois Hollande, a efectuat marți o vizită de stat în România, ocazie cu care se va întâlni cu omologul român, Klaus Iohannis, și cu premierul Dacian Cioloș.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Lovitură pentru Gigi Becali! Golgheterul dorit la FCSB, negocieri avansate cu altă echipă
Capital.ro
IGSU lansează un avertisment pentru părinți. Greșeala care poate deveni fatală în zilele caniculare
Playtech.ro
Cine va avea prioritate la locurile de parcare administrate de primării. Legea care oferă acces preferențial merge spre promulgare
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Antrenorul din SuperLiga, acuzat că a batjocorit un jucător după ce acesta a refuzat să semneze cu impresarul său: ”De ce faci așa ceva?!”
MediaFlux
Victor Ponta, primul nume de premier propus la Palatul Cotroceni. Ce răspunde fostul prim-ministru
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?