Tăriceanu îi cere ministrului Justiţiei să explice cum se fac interceptările, cine le aprobă şi câte sunt

Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat duminică seara, în cadrul unei emisiuni la România TV, că săptămâna viitoare îi va cere ministrului Justiției, Raluca Prună, să explice "cum se fac interceptările în România, cine le aprobă și câte sunt".
Filip Stan
02 oct. 2016, 19:10
Tăriceanu îi cere ministrului Justiţiei să explice cum se fac interceptările, cine le aprobă şi câte sunt

„De la alegerile acestea, sper să înțeleagă oamenii capcanele în care sunt atrași în fiecare zi, subiecte minore care nu lasă loc unei dezbateri serioase legate de viitorul românilor: ce vor partidele să propună viitorului cetățenilor? Cu ce vin? Care sunt modalitățile prin care vor să facă o Românie mai bună în care românii să trăiască mai bine? Dar nu numai atât, este vorba în final și despre un lucru fundamental. Românii, în țara lor, se simt terorizați, se simt înfricoșați? Asta este România pe care noi ne-am imaginat-o în urmă cu 26 de ani? De aceea, săptămâna viitoare, am să adresez câteva întrebări ministrului Justiției în legătură cu modul în care astăzi se desfășoară în România interceptările, cine le aprobă, câte sunt, pentru a vedea mai în detaliu această formă de teroare pe care românii au început să o simtă pe pielea lor”, a spus Tăriceanu.

Citeşte şi: Tăriceanu: Faptele de care este acuzat Blaga sunt cunoscute de ani de zile. De ce DNA a scos dosarul acum?

Acesta a susținut că este nevoie de o justiție puternică și independentă și de o instituție cum este Parchetul, care să își facă treaba.

„Putem să păstrăm această configurație de departament național de luptă împotriva corupției, nu am niciun fel de problemă. Corupția este o problemă majoră, o racilă în societatea românească, care trebuie redusă cât mai mult. Numai, atenție, toate aceste lucruri trebuie făcute într-o logică democratică, de respect pentru drepturi și libertăți individuale, pentru drepturile și libertățile cetățenilor. La noi, lucrurile astea nu sunt de înțeles, oamenii cred că statul de drept, instituții puternice oprimă cetățenii, îi terorizează, cum se întâmplă în ziua de azi. Oamenii se simt terorizați, nu numai în mediul politic, ci și în alte medii, de afaceri, academice, oamenii au început să se teamă să vorbească. Începe să domnească atmosfera cea mai neagră din perioada comunismului’, a susținut Tăriceanu.

Președintele Senatului a afirmat că nu are o problemă cu acuzația de plagiat adusă șefei DNA, Laura Codruța Kovesi, întrucât și aceasta trebuie să se bucure de prezumția de nevinovăție.

„Nu am o problemă în special cu doamna Kovesi și cu plagiatul ei, pentru că am spus că și doamna Kovesi trebuie să se bucure de prezumția de nevinovăție, așa cum ar fi trebuit să se bucure toți cei care au intrat la DNA și au ieșit vinovați de acolo prin modalitățile binecunoscute: scurgere de informații, telejustiție și altele. Nu am o problemă, sigur că rămâne la latitudinea doamnei Kovesi și la latitudinea, de fapt obligația, instituțiilor abilitate să verifice dacă aceste acuzații sunt corecte sau incorecte și o să vedem mai târziu. Problema este că, în România, aceste instituții sunt scăpate de sub orice control civil. În felul în care ele se comportă astăzi vedem că abuzurile, justiția politică și selectivă a devenit ceva curent și cel mai bun exemplu este dosarul lui Vasile Blaga’, a mai spus acesta.

Citeşte şi: Călin Popescu Tăriceanu, dezvăluiri incendiare din scandalul Kovesi-Ghiţă: Băsescu confirmă ce spune Sebastian Ghiţă

DailyBusiness
Lovitură pentru pensionari! Statul extinde lista cazurilor în care cere returnarea pensiilor
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
De ce a vărsat lacrimi Andreea Marin ultima dată! „Despărțirea este mult, mult mai grea!“
Fanatik.ro
Orașul subteran în care populația s-a ascuns din cauza temperaturilor ridicate. Casele se află în mine vechi
Capital.ro
Proprietarii de terenuri care sunt despăgubiți. S-a dat lege în România. Statul va plăti toți banii
Playtech.ro
Pensii 2025: cine primește puncte de stabilitate și cum influențează acestea calculul pensiei. Ce spun autoritățile
DailyBusiness
Noi scumpiri pentru români. Facturi mai mari la energie, bilete de tren şi fructe mai scumpe
Adevarul
Soluția genială a unui comediant îndrăgit pentru dezbinarea din România
wowbiz.ro
Alex Bodi, PRIMELE DECLARAȚII exclusive pentru WOWbiz despre așa zisul amantlâc cu soția lui Dan Alexa
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Prognoza meteo, 14 mai. Un front atmosferic lovește România, sudul încă se răsfață la soare
Ego.ro
Cătălin Bordea, reacție total neașteptată! Ce a spus după ce Livia și Spike s-au despărțit
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
kanald.ro
Tatăl lui Zeljko Kopic a murit! Dinamo rămâne fără antrenor pentru meciul cu U Cluj
Cancan.ro
Înregistrare BOMBĂ cu fiul uneia dintre cele mai influente familii din România: 'L-a înșelat și pe tata cu doi, trei bărbați! Mama e o mare...'😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Nouă obligație pentru gunoi. Regulă impusă prin lege în România din 1 iunie. Cât va costa
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
stirilekanald.ro
Oana a fost găsită fără suflare în baie, la doar 30 de ani. Mama tinerei susține că fiica sa a murit din cauza condițiilor și a stresului de la serviciu: "A muncit non-stop și și-au bătut joc de ea"
Dr. Ovidiu Bojor: „Sa mancam asta des, deoarece previne infarctul, intareste sistemul imunitar, stimuleaza rinichii si ficatul si calmeaza sistemul nervos”
MediaFlux
Bani în plus la pensie, după Mica Recalculare. Ce pensionari se încadrează
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Surpriza anului 2025. Țara europeană care cucerește turiștii cu prețuri mici și peisaje spectaculoase