Băsescu: M-ar surprinde dacă Codruţa nu ar dispune supravegherea nepoţeilor mei

Traian Băsescu a răspuns, pe Facebook, celor care i-au reproşat criticile aduse Codruţei Kovesi, pe care-i numeşte ”deontologi”, el inventariind acţiunile procurorilor împotriva sa şi a familiei sale şi comentând că nu l-ar surprinde dacă procurorul-şef al DNA ar dispune măsuri de supraveghere împotriva nepoţilor săi.
Filip Stan
02 oct. 2016, 20:37
Băsescu: M-ar surprinde dacă Codruţa nu ar dispune supravegherea nepoţeilor mei

„De ce ? Păi uitaţi de ce, deontologilor ! Pe 21.12.2014, după 44 ani şi 6 luni, mi-am terminat mandatul în serviciul public şi al statului. Reacţia statului pe care l-am servit a fost următoarea: În 3 luni, la cererea Procurorului General Niţu, îmi erau redeschise nu mai puţin de cinci dosare penale şi eram făcut şi inculpat într-un dosar pentru o aşa zisă ameninţare urmare a unei reclamaţii susţinută de 120 parlamentari PSD, iar în alt dosar deveneam suspect pentru spălare de bani, dosar ce fusese închis cu mulţi ani în urmă pentru că nu exista fapta reclamată de voiculescianul Ciuvică”, îşi începe Traian Băsescu postarea.

El continuă cu exemplele afirmând că sechestrul pus pe terenul cumpărat de Ioana Băsescu la Nana a fost abuziv, că fratele său, Mircea Băsescu, a fost condamnat „în urma unei înscenări odioase”, că dosarul ginerelui său este „măsluit”, iar nepotul lui a fost trimis în judecată în urma „unei provocări ordinare”.

„Fiica, inculpată pentru instigare la abuz în serviciu şi instigare la spălare de bani şi supusă unui regim extrem de dur de supraveghere a comunicaţiilor, ambiental, filaj şi provocatori echipaţi şi instruiţi de DNA. Prima consecinţă a fost pierderea solicitărilor pentru lucrări notariale”, încheie Băsescu seria exemplelor.

Potrivit news.ro, fostul preşedinte o acuză pe Codruţa Kovesi că i-a urmărit familia în mod deliberat. „M-ar surprinde dacă Codruţa nu ar dispune măsuri de supraveghere şi pentru nepoţei pentru că au început toţi trei să meargă şi să vorbească la telefon. Un filaj ceva, nişte provocatori, ceva interceptări ar mai putea aduce ceva aplauze. Ce dacă sunt mici, şi ei pot fi scoşi pe scările DNA cu cătuşe la mânuţe, spre gloria Codruţei”, a scris Băsescu.

El susţine că, prin criticile aduse lui Kovesi, nu face decât să-şi apere familia împotriva unor reprezentanţi incorecţi ai statului.

„Hai deontologilor, strângeţi pumnul muncitoreşte, încleştaţi fălcile şi răcniţi precum Ponta şi clica lui pe stadioane şi în pieţe: «Băsescu la puşcărie!» Acum pricepeţi, deontologilor?”, şi-a încheiat Băsescu postarea.

DailyBusiness
Preţuri mai mari ca niciodată în staţiunea din Grecia adorată de români. Cât costă un gyros în vara lui 2025
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Este despărțirea anului în show-bizz-ul românesc! Adrian Brîncoveanu confirmă separarea de Andreea Marin! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Zodiacul Copacilor 2025. Mihai Voropchievici dezvăluie cele mai ascunse trăsături ale Ulmilor
Capital.ro
Călin Georgescu a dat semnalul. Anunțul istoric la care sperau milioane de români: A venit vremea!
Playtech.ro
Discuţia ciudată dintre Prinţul William şi Emmanuel Macron! S-a întâmplat de faţă cu Regele Charles, ce s-a citit pe buze e...
DailyBusiness
Ce îi supără cel mai tare pe românii care călătoresc cu avionul: schimbările de zbor şi dificultatea de a contacta call center-ul
Adevarul
Ce se schimbă pentru coasigurați de la 1 august: cum rămâi asigurat și ce trebuie declarat la ANAF pentru CASS
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Un val de căldură sufocantă lovește țara, anunță ANM. Când revine canicula extremă
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
S-au publicat rezultatele finale de la Evaluarea Națională 2025
Cancan.ro
Primul mesaj transmis de Violeta Bănică, după ce mama sa l-a părăsit pe Adrian Brîncoveanu
Playsport.ro
Se schimbă permisele de conducere pentru șoferii români. Când trec toate pe...
Capital.ro
Obligație de înmatriculare în România. Legea de care mulți nu știu. Se depune dosar la Primărie, nu la Poliție
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Reacții dure după moartea violentă a Sorinei Lupșa. Judecătoarea s-a aruncat în gol de la etajul 7: „Ăștia care aplaudați, aveți sângele ei pe mâinile voastre”
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Pupici și îmbrățișări! Ce caută Violeta Alexandru, fost ministru al Muncii, în poala cancelarului Guvernului, Ionel Dancă.
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ciocolata ar putea ajunge un bun de lux – se scumpește masiv ingredientul de bază