Alegeri SUA: Hillary Clinton conduce în sondaje

Dacă alegerile din SUA ar avea loc acum, candidata democrată Hillary Clinton ar obține 246 de locuri în colegiul electoral care desemnează președintele, iar republicanul Donald Trump doar 180, potrivit celui mai recent sondaj Reuters/Ipsos, ale cărui rezultate au fost publicate luni. Cifrele ar însemna șanse de 88% pentru Clinton de a strânge cele 270 de voturi în colegiu.
Filip Stan
04 oct. 2016, 05:20
Alegeri SUA: Hillary Clinton conduce în sondaje

Sondajul, pe un eșantion de 15.000 de alegători, este repetat săptămânal. Ultima ediție o arată pe Clinton favorită în state cum ar fi Maine, Oregon și Pennsylvania, care anterior erau disputate. Cei doi candidați sunt la egalitate în Florida și Ohio, unde Clinton fusese în avantaj, iar Trump a fost ajuns din urmă în Arizona, informează Agerpres.

Citeşte şi Zece ani de WikiLeaks: Julian Assange, aduce SURPRIZA din OCTOMBRIE. Hillary este direct vizată

În ultimele săptămâni, Clinton și-a păstrat un avans între 4% și 5% în fața lui Trump în sondajul „States of the Nation” (statele națiunii) efectuat de Reuters/Ipsos. Un sondaj online separat al aceleiași asociații arăta luni că majoritatea americanilor o consideră pe democrată câștigătoarea dezbaterii în direct cu Trump de săptămâna trecută.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Dezvăluire bombă a președintelui FRF! Răzvan Burleanu, întrebat direct dacă se pariază ilegal în fotbalul românesc: „Da, clar! Avem multe audieri în curs!”
Capital.ro
Obligație pentru proprietarii de la bloc. Apartamentul nelocuit nu te scapă de plată. Ce achiți chiar și pentru locuința goală
Playtech.ro
Pieptăn sau piaptăn: Care este forma corectă în limba română și de ce
Adevarul
„Ancora NATO”, ținta lui Putin? Insula-cheie din Marea Baltică care stă între Europa și un război major cu Rusia
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Alianță pentru excluderea FCSB din SuperLiga: ”Mergem la UEFA. Trebuie să desființăm echipa «fake» a lui Gigi Becali”
MediaFlux
Românii care pot să iasă la pensie cu 5 ani mai devreme. Care sunt condițiile și cine beneficiază
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Top 5 sloturi Yggdrasil