Zeci de militanţi ai Statului Islamic au fost ucişi în Siria, într-o singură zi

Treizeci și opt de militanți ai Statului Islamic (SI) au fost uciși în nordul Siriei în ultimele 24 de ore, a anunțat duminică armata turcă, acțiunea marcând o escaladare a conflictului în zonă, unde rebeli sirieni, susținuți de Turcia, luptă cu jihadiștii, transmite Reuters.
Filip Stan
09 oct. 2016, 12:36
Zeci de militanţi ai Statului Islamic au fost ucişi în Siria, într-o singură zi

Sprijiniți de tancuri și atacuri aeriene ale Turciei, rebelii se apropie de bastionul Dabiq al SI, în cadrul unei operațiuni începute la sfârșitul lunii august.

Paisprezece dintre luptătorii SI au fost uciși în timp ce încercau să intre în două sate controlate de rebeli la circa trei kilometri est de Dabiq, a precizat armata turcă într-un comunicat.

Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), ONG cu sediul în Marea Britanie, a transmis sâmbătă că luptătorii SI au capturat cele două sate într-un contraatac în apropiere de granița turcă, însă comunicatul armatei turce contrazice informația, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Armata SUA: Coaliţia internaţională a ucis 18 lideri ai Statului Islamic

Alți 17 combatanți ai Statului Islamic au fost uciși în atacuri aeriene ale avioanelor de luptă ale coaliției conduse de SUA în unele zone, a precizat armata în evaluarea sa zilnică asupra operațiunii, denumită ‘Scutul Eufratului’.

Avioanele de luptă turce au lansat propriile lor atacuri aeriene asupra țintelor SI în nordul Siriei duminică dimineață omorând șapte militanți și distrugând cinci clădiri pe care aceștia le foloseau, a mai precizat armata într-un comunicat ulterior.

Armata a menționat de asemenea că doi rebeli sirieni au fost uciși și 19 răniți în ultimele confruntări cu SI. Operațiunea a vizat de asemenea și milițiile kurde, a căror prezență de-a lungul graniței este văzută de Ankara drept o amenințare.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cum va arăta primul 11 al României cu Gică Hagi antrenor! Mitică Dragomir a făcut echipa în direct
Capital.ro
Anunț despre ajutoarele pentru pensionari de Paște. Românii ar putea aștepta degeaba: Nu e foarte sigur că vor veni
Playtech.ro
Când ar scădea preţurile la motorină şi benzină dacă s-ar încheia conflictul din Orientul Mijlociu. Cât durează până sumele ar reveni la cele iniţiale
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Noelia a fost eutanasiată! Tânăra de 25 de ani a ales să fie singură în cameră în timp ce... Vezi mai mult
iamsport.ro
Uluitor! 84.000.000 de lei pentru Universitatea Craiova. Cifrele sunt oficiale
MediaFlux
Pensiile din luna aprilie se dau mai devreme. Anunțul Ministerului Muncii despre ajutoarele pentru pensionari
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj