INCIDENT pe Aeroportul Timişoara. Un pilot a lovit cu avionul un stâlp de iluminat

Un incident s-a produs, luni seara, pe aeroportul din Timişoara. Piloţii unui avion din Belarus au distrus un stâlp de iluminat în timpul manevrelor de parcare a aeronavei. Cei doi au fost reţinuţi pe aeroport şi testaţi cu alcooltestul, rezultatul fiind negativ.
Filip Stan
17 oct. 2016, 18:52
INCIDENT pe Aeroportul Timişoara. Un pilot a lovit cu avionul un stâlp de iluminat

Un echipaj din Belarus care pilota un avion de marfa AN 26 pe Aeroportul International Traian Vuia din Timisoara a reusit sa provoace distrugeri, in timpul manevrelor de parcare. Avionul a izbit un stalp de iluminat si s-a oprit in cel de-al doilea, scrie opiniatimisoarei.ro.

Aeronava nu era incarcata in momentul in care, luni seara, a trecut la proceduri de parcare in zona cargo a Aeroportului Timisoara.

Pilotul si copilotul nu au tinut seama de indicatiile masinii de dirijare a aeroportului, avionul a iesit in afara culoarului sau de mers catre locul de stationare, iar o aripa a lovit violent primul stalp, pe care l-a daramat si, dupa cativa zeci de metri, s-a infipt in cel de-al doilea de pe traseu, chiar pe marginea pistei.

Politistii de frontiera din Aeroportul International Timisoara i-au retinut pe cei doi piloti. Acestia au fost testati cu alcooltestul, rezultatul fiind negativ.

Traficul aerian pe Aeroportul Timisoara nu a fost afectat.

Cercetarile continua in acest caz.

Citeşte şi INCIDENT pe aeroport în Timişoara. Un avion a ratat decolarea din cauza unei păsări

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova înainte de „dubla” cu FCSB! Steven Nsimba, out pentru derby-ul din SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Românii care locuiesc la bloc sunt obligați să plătească. Reguli pentru proprietari în toată România. Asociația poate apela la Instanță
Playtech.ro
Ce nu ai voie să faci în autobuzele şi tramvaiele STB. Mulţi bucureşteni beau apă şi consumă alimente, dar este interzis
Adevarul
Fost șef MI6: Pierderile Rusiei în Ucraina sunt „uluitoare”, 30.000 de soldați uciși într-o lună
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Diana, tânăra gravidă care s-a stins în urma accidentului din Iași, va fi condusă pe ultimul drum cu onoruri militare
iamsport.ro
BREAKING | Adi Mutu, noul antrenor de la Universitatea Craiova?! Mihai Rotaru a rupt tăcerea
MediaFlux
Statul român preia gigantul Rusiei! SUA a impus restricții, România a găsit o soluție
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj