Islamişti ce au tranzitat România înainte de a se alătura reţelei teroriste Stat Islamic, inculpaţi în Israel

Doi cetăţeni israelieni de etnie arabă care au tranzitat România înainte de a se deplasa în Siria şi Irak pentru a se alătura organizaţiei teroriste Stat Islamic au fost inculpaţi în Israel pentru terorism, anunţă Agenţia israeliană pentru securitate (Shin Bet).
Filip Stan
20 oct. 2016, 16:48
Islamişti ce au tranzitat România înainte de a se alătura reţelei teroriste Stat Islamic, inculpaţi în Israel

Wissam Zabidat, în vârstă de 41 de ani, şi Sabareen Zabidat, în vârstă de 30 de ani, doi soţi de etnie arabă din orăşelul israelian Sakhnin, au părăsit Israelul în iunie 2015 împreună cu cei trei copii de trei, şase şi opt ani, ajungând iniţial în România, anunţă autorităţile israeliene, citate de publicaţiile Haaretz şi Times of Israel.

În România, cetăţenii israelieni de etnie arabă şi-au lăsat telefoanele mobile şi au întrerupt orice legătură cu alte rude, contactând însă prin Facebook un alt israelian arab, din orăşelul Umm al-Fahm, care devenise membru al reţelei teroriste Stat Islamic în 2013.

Din România, cei doi islamişti şi copiii lor au călătorit în Turcia, apoi în Siria. Au devenit membri ai reţelei teroriste Stat Islamic şi s-au stabilit în oraşul sirian Raqqa, fief al organizaţiei teroriste Stat Islamic. Teroriştii le-au confiscat paşapoartele, iar Wassim Zabidat a fost separat de soţie şi copii şi trimis la studii fundamentaliste islamice în zone din Irak aflate sub control terorist. Ulterior, a participat la operaţiuni militare, de partea organizaţiei teroriste Stat Islamic, în oraşul irakian Mosul, unde a fost rănit la un picior.

Familia s-a reunit în Mosul, la sfârşitul anului 2015. La începutul anului 2016, zona din Mosul în care se aflau cei doi soţi şi copiii lor a fost bombardată masiv, ei reuşind să scape din regiunile aflate sub controlul teroriştilor şi să se deplaseze în Turcia.

Cei doi islamişti – Wissam Zabidat şi Sabareen Zabidat – au revenit în Israel pe 22 septembrie, fiind arestaţi de agenţi Shin Bet pe Aeroportul internaţional Ben Gurion din Tel Aviv. Suspecţii au fost puşi sub acuzare joi, de autorităţile judiciare din Haifa (Israel), pentru activităţi teroriste şi apartenenţă la o organizaţie teroristă islamistă.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Florin Gardoş, dezvăluiri incredibile despre ţeapa Nordis: “Nu m-au lăsat să intru în apartament! Mi-au spus că nu sunt eu proprietar după ce l-am plătit”. Cu ce sumă a fost păgubit. Exclusiv
Capital.ro
Pensionarea în 2026. Reguli pentru români privind vârsta, vechimea și documentele cerute de Casa de Pensii
Playtech.ro
Cum să cureți gulerul și mânecile pătate ale jachetei fără să o bagi la spălat
Adevarul
Milioane de români s-au stabilit în străinătate. Banii trimiși acasă au depășit investițiile străine directe
wowbiz.ro
Copilul Denisei și al lui Iancu Sterp a primit binecuvântarea. De ce au ales cei doi părinți să nu-l boteze pe David: „Așa cum este scris în Biblie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mititelu a aflat ce a spus Prunea despre el și a izbucnit: ”Un tâmpit solemn!”
MediaFlux
Când pică Paștele ortodox și Paștele catolic în 2026. Data la care elevii iau vacanță în aprilie
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj