Împrăştierea cenuşii defuncților sau păstrarea urnei funerare în casă, interzise de Biserica Catolică

Biserica Catolica interzice din 25 octombrie împrăștierea cenușii defuncților sau păstrarea urnei funerare în casă, potrivit unui nou document aprobat de Papa Francisc care a fost dat publicității marți, relatează EFE.
Filip Stan
26 oct. 2016, 09:53
Împrăştierea cenuşii defuncților sau păstrarea urnei funerare în casă, interzise de Biserica Catolică

În fața practicilor privind înhumarea și incinerarea, considerată „în dezacord cu credința bisericii”, Congregația pentru Doctrina Credinței a redactat un nou document, cu titlul „Instruction Ad resurgendum Christo”, comparativ cu cel anterior din 1963.

În document se arată că, deși biserica continuă să prefere înhumarea rămășițelor pământești, acceptă incinerarea dar interzice împrăștierea cenușii și poate chiar refuza funeraliile, în cazul în care se ia această decizie, încheie EFE.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Motivul din spatele deciziei Universității Craiova de a cere test antidoping pentru întreg lotul lui U Cluj! La câți jucători depistați pozitiv se pierde meciul
Capital.ro
Premiu pentru cuplurile de pensionari. Vârstnicii din România care pot încasa 500 de lei de la Primărie
Playtech.ro
Câți bani pierzi după un an cu o mașină nouă. Modelele care ajung să valoreze cu zeci de mii de euro mai puțin
Adevarul
Surpriză de la ANAF - Introduce Inteligența Artificială pentru controale. Experții avertizează: „Apar halucinații, riscul de erori e uriaș”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Și-a făcut cruce în direct după ce a auzit ce amenzi au fost impuse la Dinamo: ”Nu e normal?!”
MediaFlux
Amenzi de 1.000 de lei pentru cei care hrănesc păsările. Poliția Locală ia măsuri pe domeniul public
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi