Premiul Goncourt. Leila Slimani, scriitoare de origine marocană, este câştigătoarea din 2016

Premiul Goncourt pe 2016 a fost acordat scriitoarei Leila Slimani, care are dublă cetăţenie, franceză şi marocană, ea fiind născută la Rabat.
Filip Stan
03 nov. 2016, 12:04
Premiul Goncourt. Leila Slimani, scriitoare de origine marocană, este câştigătoarea din 2016

Premiul Goncourt, care recompensează anual cea mai bună carte în limba franceză, i-a fost atribuit Leilei Slimani pentru cartea „Chanson douce”. 

Câştigătorul Premiului Goncourt este recompensat cu cec simbolic, de 10 euro, însă notorietatea căpătată de autor ca urmare a acestei distincţii generează în medie tiraje anuale de aproximativ 400.000 de exemplare pentru cartea câştigătoare.

Leila Slimani s-a născut pe 3 octombrie 1985, în capitala Marocului, Rabat, dintr-o mamă cu origini franco-algeriene şi un tată marocan. Tatăl ei este bancher, iar mama sa este medic ORL-ist. Ea a ajuns în Franţa în 1999, când şi-a început studiile la Institutul de studii politice din Paris.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
De ce au căzut cele două transferuri de la FCSB! Gigi Becali a spus totul: “Cum să dăm banii înainte de vizita medicală?! Ce, suntem cioflingari?”
Capital.ro
Decizie definitivă pentru Călin Georgescu: Turul doi înapoi! Zidurile infamiei vor cădea
Playtech.ro
Acuzații grave în dosarul Kreiner după audierile de la Curtea de Apel Alba Iulia: „Ea este criminala. Este diabolică”
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
ȘOCANT! Fostul atacant de la Dinamo a auzit ce a spus Banciu despre Hagi și a dat verdictul: ”Are dreptate!”
MediaFlux
Un nou plafon pentru prețurile alimentelor. Anunțul Ministrului Agriculturii
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj