Invenţie epocală: mini-plămâni obţinuţi în laborator, transplantaţi cu succes la şoareci

Oamenii de știință de la Universitatea Michigan din Statele Unite au reușit să transplanteze cu succes mini-plămâni obținuți în laborator în șoareci imunodeprimați. Aceste structuri au reușit să supraviețuiască, să crească și să se maturizeze.
Filip Stan
09 nov. 2016, 14:20
Invenţie epocală: mini-plămâni obţinuţi în laborator, transplantaţi cu succes la şoareci

Reușita cercetătorilor este descrisă drept un potențial instrument de studiere a bolilor de plămâni deoarece organele dezvoltate în laborator oferă un model uman pentru testarea unor noi medicamente, pentru înțelegerea funcționării genelor, pentru a genera țesut transplantabil și pentru studierea afecțiunilor umane complexe precum astmul.

Autoarea principală a studiului, Briana Dye, de la Departmentul de Biologie Celulară și Biologie Evolutivă din cadrul Universității Michigan, a folosit mai multe căi de semnalizare implicate în creșterea celulelor și formarea organelor pentru a determina celulele stem — celulele principale ale corpului uman — să fabrice plămâni în miniatură. „În doar opt săptămâni, țesutul transplantat avea structuri de căi aeriene sub formă de tub similare cu cele adulte„, a declarat Dye.

Jason Spence, profesor asociat în cadrul aceluiași departament, dar și la Departamentul de Medicină Internă, a subliniat că „în multe privințe, diferența dintre mini-plămânii transplantați și țesuturile umane adulte erau imperceptibile„.

Rezultatele acestei cercetări au fost publicate în „eLife”.

Bolile respiratorii sunt răspunzătoare de unul din cinci decese la nivel global, iar rata de supraviețuire la cancerul de plămâni rămâne scăzută în ciuda avansului înregistrat în ultimele trei decenii în privința posibilităților de tratament.

DailyBusiness
Dronă militară căzută în județul Tulcea, la 5 kilometri de granița cu Ucraina. Armata nu a putut ridica avioanele din cauza vremii
Spynews
Portalul 11:11. Ce să faci în această zi pentru a atrage lucruri bune în viața ta
Fanatik.ro
Cel mai important ziar de sport din Portugalia a reacționat după numirea lui Filipe Coelho la Universitatea Craiova! „Revine”
Capital.ro
Este zi de doliu. O mare doamnă a Hollywood-ului s-a stins la 84 de ani. I-a cucerit pe români în Kojak și Cacealmaua
Playtech.ro
La ce temperatura trebuie să funcționeze centrala pe lemne? Gradele pentru retur şi în camera de ardere
Adevarul
„Marfă de casă. Primim avans pentru masa de Crăciun”. Țăranii se plâng că vând porcul „de țară” pe pierdere
wowbiz.ro
Vești de ultim moment despre Horia Moculescu! Nidia, fiica compozitorului, confirmă: „Starea lui...”
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Cine este tânărul care a înjunghiat de 33 de ori un pensionar, în București! Autoritățile au descins la locuința lui
iamsport.ro
Drama trăită de talentatul fotbalist român. De ce nu și-a atins potențialul: ”Stăteam la el acasă și țin minte. Dacă nu pățea asta, ajungea mult mai sus”
MediaFlux
Se recalculează pensiile și încep plățile. Anunțul mult așteptat de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
Anunț important pentru românii cu probleme de sănătate!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume