Pacienţii cronici, nemulţumiţi de un ordin care reglementează organizarea comisiilor de specialitate

Pacienții cu afecțiuni cronice sunt nemulțumiți de noul ordin de ministru care reglementează componența, organizarea și activitatea comisiilor de specialitate ce întocmesc protocoalele terapeutice pentru toate patologiile și au rol consultativ.
Alina Costache
11 nov. 2016, 13:52
Pacienţii cronici, nemulţumiţi de un ordin care reglementează organizarea comisiilor de specialitate

Ei susțin că ordinul vine în contradicție cu Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății.

Președintele Federației Asociațiilor Bolnavilor cu Cancer, Cezar Irimia, a declarat vineri, într-o dezbatere, că actuala formă elimină reprezentanții pacienților din aceste comisii în care până acum aveau rol de observatori.

El a reamintit că de-a lungul timpului au existat o serie de incompatibilități și conflicte de interese în rândul comisiilor de specialitate, ce au determinat demisiile membrilor, îngreunând activitatea acestora.

„Acest ordin îndepărtează specialiștii de a face parte din comisii deoarece acele sublinieri de incompatibilitate și conflict de interese i-a determinat să își dea din nou demisia din comisii. Acest lucru ar trebui făcut cum se întâmplă la nivel european ori societățile de profil să răspundă de aceste protocoale cu avizul Colegiului Medicilor, al Ministerului Sănătății și al Casei Naționale ori acest ordin să fie discutat din nou cu specialiștii pentru a fi modificat și pentru a nu-i mai fi eliminat din start”, a spus Irimia, potrivit Agerpres.

O altă propunere se referă la planificarea unor întâlniri ale comisiilor de specialitate cu reprezentanții pacienților, cel puțin o dată pe an, stabilirea unor termene clare de elaborare a protocoalelor terapeutice, precum și realizarea unor metodologii în vederea stabilirii numărului de pacienți eligibili pentru un tip de tratament.

„Modul în care a fost conceput acest ordin, lipsa unor criterii clare de selecție pentru membrii unui for de autoritate profesională, absența unui partener de dialog în interiorul Ministerului Sănătății sau a unor stimulente pentru o activitate prestată, precum și precizările neclare referitoare la asumarea responsabilității în situația identificării unui conflict de interese au condus la apariția unor majore disfuncționalități în constituirea și misiunea comisiilor de specialitate. Înțelegând această realitate și dorind un parteneriat real între autoritatea centrală și profesioniștii sistemului de sănătate, Ministerul Sănătății, prin direcțiile de specialitate, corectează deficiențele ordinului anterior și propune o nouă viziune pentru organizarea și funcționarea comisiilor de specialitate”, se arată în referatul de aprobare al proiectului de ordin.

În acest sens au fost propuse: existența unui perioade intermediare, limitate în timp, de organizare a comisiilor de specialitate doar prin numirea membrilor de către ministrul Sănătății, deschiderea posibilităților de integrare în activitatea unui for decizional de înaltă specializare prin participarea personalităților din mediul academic, de cercetare, medical sau universitar, selecția membrilor comisiilor de specialitate în baza unor criterii clare de competență, profesionalism și integritate, stabilirea unor reguli clare de subordonare, comunicare și finanțare a activităților comisiilor de specialitate, dar și gestionarea mai bună a responsabilităților în fața riscului unui conflict de interese.

Citeşte şi Ministrul Sănătăţii despre acordul cu Bulgaria: Ajută la negocierea comună a medicamentelor scumpe

 

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Dumitru Dragomir a aruncat bomba în direct! A anunțat cine iese primar general al Bucureștiului
Capital.ro
Rolul real jucat de Călin Georgescu. Vin dezvăluirile la un an după anularea alegerilor: Va rămâne în istorie!
Playtech.ro
Temperatura pe care să nu o setezi niciodată la centrala termică. Are cel mai mare consum și îți umflă factura la gaze
Adevarul
Un băiat de 13 ani, obligat de talibani să-l execute public pe ucigaşul familiei sale în faţa unui stadion plin
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru 6 decembrie! Ce este interzis să faci de Sfântul Nicolae
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje