ANI solicită procurorilor cercetarea unui fost rector de la Academia de Poliţie pentru conflict de interese

Agenția Națională de Integritate a sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Satu Mare în vederea cercetării lui Ioan Liviu Tăut, fost rector (împuternicit) al Academiei de Poliție "Alexandru Ioan Cuza" din București, pentru săvârșirea infracțiunii de conflict de interese.
Iulian Tudor
17 nov. 2016, 07:39
ANI solicită procurorilor cercetarea unui fost rector de la Academia de Poliţie pentru conflict de interese

Potrivit unui comunicat al ANI, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, Ioan Liviu Tăut, a semnat și aprobat mai multe documente aferente proiectului „Promovarea cercetării științifice din domeniul criminalisticii în activitatea judiciară”—beneficiar Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza”, în cadrul căruia a făcut parte din echipa de implementare în calitate de expert pe termen lung, obținând astfel un folos de 25.257 lei.

Art. 301 din Codul penal prevede: „Fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a îndeplinit un act ori a participat la luarea unei decizii prin care s-a obținut, direct sau indirect, un folos patrimonial, pentru sine, pentru soțul său, pentru o rudă ori pentru un afin până la gradul II inclusiv sau pentru o altă persoană cu care s-a aflat în raporturi comerciale ori de muncă în ultimii 5 ani sau din partea căreia a beneficiat ori beneficiază de foloase de orice natură, se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani și interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcție publică”. 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta anului 2026
Fanatik.ro
Adio, Darius Olaru? Marius Baciu a vorbit despre ofertele căpitanului lui FCSB: „Sunt bucuros că am reușit să lucrăm împreună aceste două meciuri”
Capital.ro
Regulă pentru proprietarii de case și terenuri. Ce trebuie să faci după vânzare, moștenire sau donație. Fără aceste documente, Cartea Funciară nu poate fi modificată
Playtech.ro
Ce salariu va avea un profesor cu 23 de ani vechime după noua lege a salarizării. Diferența față de venitul actual este uriașă
Adevarul
Cât vei plăti în plus pentru comenzile de pe Temu și Shein de la 1 iulie. Exemple concrete de calcul
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marjane Satrapi! Celebra scriitoare și-a găsit sfârșitul la scurt timp după ce și-a pierdut soțul
iamsport.ro
Prunea spune că FCSB ar trebui ”să ascundă” un fotbalist în momentul interviurilor: ”Te faci de râs, nu îl mai trimiteți!”
MediaFlux
A riscat totul pentru funcția de premier. Decizia luată de Eugen Tomac cu o zi înainte de desemnare
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți