Raport UE: Peste 80% dintre romii din România nu au toalete în casă

Aproximativ 80% dintre cei 34.000 de romi din nouă state membre ale Uniunii Europene pe care Agenţia UE pentru Drepturi Fundamentale (FRA) i-a chestionat într-o anchetă trăiesc sub pragul sărăciei, potrivit unui raport prezentat marţi, care relevă "o privare răspândită (...) ce distruge vieţile romilor" inclusiv în România, relatează The Associated Press.
Filip Stan
29 nov. 2016, 20:51
Raport UE: Peste 80% dintre romii din România nu au toalete în casă

În comparaţie, 17% dintre cetăţenii UE trăiesc sub pragul sărăciei. Acest nivel variază – în rândul romilor – între 58% în Cehia şi 98% în Spania.

Unul din trei copii romi se duce la culcare înfometat cel puţin o dată pe lună, se arată în raport, iar jumătate dintre copiii cu vârste între şase ani şi tinerii în vârstă de 24 de ani nu merg la şcoală.

Uniunea Europeană doreşte să îmbunătăţească nivelul de trai al romilor, după secole de discriminare. O jumătate de milion de romi au fost executaţi în timpul Holocaustului.

Agenţia pentru Drepturi Fundamentale a Uniunii Europene a anunţat unele îmbunătăţiri de la ultima anchetă, în 2011.

Raportul publicat marţi relevă, cu toate acestea, „o privare răspândită (…) care distruge vieţile romilor” în Bulgaria, Cehia, Grecia, Spania, Croaţia, Ungaria, Portugalia, România şi Slovacia, arată News.ro.

Agenţia contată în acest raport că:

– 63% dintre romii cu vârste cuprinse între 16 şi 24 de ani nu aveau locuri de muncă, nu mergeau la şcoală sau nu urmau o formare în momentul anchetei, în comparaţie cu o medie de 12% la nivelul UE. Acest nivel este de 72% în rândul femeilor şi de 55% dintre bărbaţii romi;

– peste 40% dintre romi au declarat că au fost victime ale discriminării, din cauza etniei din care fac parte, în cursul ultimilor cinci ani; un sfert afirmă că au fost discriminaţi în ultimul an;

– segregarea este un lucru obişnuit în unele ţări, iar 27% dintre copiii frecventează şcoli exclusiv rome în Bulgaria, iar 60% frecventează şcoli predominant rome în Bulgaria, Ungaria şi Slovacia;

aproape 100% dintre respondenţii din Spania, Portugalia şi Slovacia au asigurări de sănătate, dar numai 45% în Bulgaria şi 54% în România. Prin comparaţie, între 86 şi 100% dintre cetăţenii care nu sunt romi din ţările cuprinse în anchetă au asigurări de sănătate;

rata romilor intervievaţi care nu au acces la o toletă, duşi şi baie în casă variază de la 25% în Bulgaria, la 82% în România.

Această anchetă a fost efectuată pe o perioadă de şase luni şi s-a încheiat în aprilie.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Iulia Albu are casă de 1,2 milioane de euro, dar mobila e reciclată! „Unele piese le-am găsit la gunoi!”
Fanatik.ro
Parolele pe care să nu le pui niciodată la Gmail. Avertisment important pentru toți utilizatorii
Capital.ro
Final pentru Călin Georgescu. Ion Iliescu l-a demascat pe eroul mesianic: E și greșit, e și toxic
Playtech.ro
Distanţa legală între maşini la semafor. Regula celor două secunde, explicată de Titi Aur
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Cine este generalul poreclit „gorila“ care îl presează pe Trump să atace Iranul
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Noi schimbări la Facebook. Surprize grele pentru utilizatori
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali a luat decizia, după plecarea lui Nicușor Dan
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 joi, 19 iunie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report fabulos de peste 2 milioane de lei la Noroc
Cancan.ro
Un nou accident aviatic, de data aceasta pe aeroport! Pasagerii Ryanair au trăit clipe de coșmar
Playsport.ro
Doi români au ajuns în cel mai mic oraș din lume, aproape de România. „Nu ne-a venit să credem ce am găsit aici”
Capital.ro
România a înlemnit. Ion Iliescu personal a făcut anunțul despre moarte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
stirilekanald.ro
Doliu în lumea medicală din România! A murit la doar 33 de ani pe tura de gardă
Se dau bani în plus la pensie pentru o anumită categorie de seniori: Anunțul făcut de ASF
MediaFlux
Dispar rețetele pentru români! Pacienții merg direct în farmacii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
19% sau 21%? Majorarea TVA între promisiuni politice, riscuri economice și nevoia de reformă