Ponta: Îi ajut pe cei de la PRU pentru că spun ce gândim şi noi pesediştii, dar nu avem curaj să spunem

Candidatul PSD pentru Camera Deputaților, Victor Ponta, a declarat, marți seara, că îi ajută pe cei de la PRU deoarece acest partid are curajul să spună ceea ce social-democrații gândesc, dar nu spun pentru că ar fi "timizi".
Iulian Tudor
06 dec. 2016, 17:27
Ponta: Îi ajut pe cei de la PRU pentru că spun ce gândim şi noi pesediştii, dar nu avem curaj să spunem

Eu nu am fost (de acord să îmi folosească imaginea — n.r.), dar îi ajut. Spre deosebire de Cioloș, care a fost de acord și nu îi ajută, eu nu am fost de acord, dar pe ei îi ajut, pe PRU. Și eu cred că PRU, dacă intră în Parlament, o să sprijine guvernul PSD. Știți de ce îi ajut? Pentru că cei de la PRU, în ultimul timp, au început să spună tot ce gândim și noi, dar nu avem curaj să spunem. Că și noi, pesediștii, tot cam așa gândim despre faptul că mai vrem și noi să ne conducem singuri țara, să nu ne mai spună tot timpul cineva de la Bruxelles. Dar noi nu avem curaj să spunem, pentru că noi suntem un partid mai timid, și atunci ne place că cei de la PRU spun ce gândim noi și noi nu avem curaj să spunem„, a declarat Victor Ponta, potrivit Agerpres.

Întrebat despre faptul că PRU îl propune pentru funcția de premier, Victor Ponta a spus că nu va ocupa el această funcție, dar a ținut să remarce că „fiecare face campanie pentru altcineva”.

Nu o să fiu nici eu (premier — n.r.), nici domnul Cioloș. Dar nu vă luați după cele două pliante, nici după pliantul PRU, nici după pliantul PNL! Vedeți, trăim într-o țară ciudată, în care fiecare face campanie pentru altcineva. PRU mă propune pe mine, eu votez PSD, PNL îl propune pe Cioloș, Cioloș l-ar vrea pe Dîncu, Dîncu pe PSD și tot așa, ne învârtim între noi”, a afirmat Ponta.

În ceea ce privește rezultatele alegerilor parlamentare, fostul premier crede că PNL nu va reuși să treacă pragul de 30%.

Cred că PSD va ieși pe primul loc, la o diferență foarte mare de locul doi, adică undeva cu 40% și PNL mult sub 30% și cred că PSD va face o majoritate stabilă în Parlament alături de ALDE și s-ar putea și alături de PRU„, a mai spus Victor Ponta.

CITEŞTE ŞI: Victor Ponta refuză un guvern PNL-PSD: DEMISIONEZ în prima zi!

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Alex Dobrescu, condamnat la patru ani de închisoare cu executare pentru trafic de droguri! Tatăl copiilor Cristinei Cioran trebuie să plătească 7.000 lei statului
Bzi.ro
Dureros! Ultimul mesaj al soției lui Charlie Kirk, postat cu doar câteva ore înainte de asasinarea activistului
Fanatik.ro
Pep Guardiola și-a ales favoriții din NBA. Cine sunt jucătorii lui preferați din perioada post-Michael Jordan
Capital.ro
Schimbare la toate băncile din UE. Va fi verificat fiecare transfer SEPA. Destinatarul va fi comparat cu IBAN-ul
Playtech.ro
Unde se vorbește limba română în afara României? Ţările în care te simţi ca acasă
Adevarul
Ramzan Kadîrov a ajuns o umbră. De la imaginea de lider dur, la pacient dependent de dializă. Cine conduce, în realitate, statul cecen
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale Irynei înainte să fie ucisă în trenul din Carolina de Nord! Ce a apucat să spună înainte de atacul cumplit care i-a provocat moartea
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Noul cuplu din lumea vedetelor. Supermodelul se iubește cu celebrul milionar
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 pentru joi, 11 septembrie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report de peste 28,63 de milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
Ultimele 2 întrebări la care Charlie Kirk a răspuns. Ambele par a fi o coincidență cu asasinarea sa
iamsport.ro
Iubitul Anamariei Prodan l-a înțepat pe Mutu: ”Putea să fie noul Hagi, dar a ales să fie actualul nimeni”. Cum a reacționat ”Briliantul”
MediaFlux
Pensie pentru contributivitate de 2.806 lei pe lună. Care e suma maximă pentru 3,7 milioane de pensionari
stirilekanald.ro
Ce a spus care a ucis-o pe Iryna Zarutska, ucraineanca înjunghiată într-un metrou din SUA. Cum explică gestul șocant: „Am în creier...”
substantial.ro
Monstrul din Caracal ar putea ieși din închisoare. Cum vrea Gheorghe Dincă să scape de pușcărie