Republica Moldova: Eduard Harunjen, numit în premieră de către preşedintele ţării în funcţia de Procuror General

Președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, a semnat joi decretul prin care l-a numit în funcția de Procuror General al republicii pe Eduard Harunjen, a declarat pentru Radio Chișinău reprezentanta Serviciului de presă al șefului statului, Ana Samson.
Filip Stan
08 dec. 2016, 15:06
Republica Moldova: Eduard Harunjen, numit în premieră de către preşedintele ţării în funcţia de Procuror General

Samson a precizat că Eduard Harunjen a depus deja jurământul în fața președintelui Nicolae Timofti și a membrilor Consiliului Superior al Procurorilor (CSP).

Eduard Harunjen devine astfel primul Procuror General numit de șeful statului și nu de parlament, ca în cazul predecesorilor săi.

Miercuri, 7 decembrie, Edurad Harunjen a fost selectat de către CSP pentru a fi propus președintelui spre a fi numit în funcția de Procuror General, în urma unui concurs la care au participat șase candidați, toți făcând parte din sistem.

Atât lidera Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Maia Sandu, cât și președintele ales al Republicii Moldova, Igor Dodon, au criticat miercuri nominalizarea lui Eduard Harunjen pentru funcția de procuror general.

Citeşte şi Dodon a declarat că vrea un parteneriat strategic şi cu Rusia, şi cu Uniunea Europeană

Dodon a declarat că Nicolae Timofti, președintele republicii aflat la sfârșit de mandat, nu ar avea legitimitatea de a-l numi pe Harunjen în funcție. Însă, a adăugat Dodon, dacă totuși Timofti îl va numi pe Harunjen, el va depune toate eforturile pentru a schimba persoana numită.

La rândul ei, Maia Sandu consideră că această nominalizare s-a făcut prin intermediul unui concurs ‘mimat’, organizat de un CSP ilegal. Într-o postare pe Facebook, Maia Sandu scrie că în acest fel guvernarea a decis să amâne lupta împotriva corupției cu 7 ani.

Noul procuror general va avea un mandat de 7 ani, fără dreptul de a fi reales în funcție.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Ce se întâmplă cu averea generalului SRI Dumitru Dumbravă. Nici moartea nu l-a scăpat de DNA
Capital.ro
Accesul în subsolul blocului sau pe terasă. Proprietarii de apartamente trebuie să respecte regulile
Playtech.ro
De ce toate ceasurile din reclame arată ora 10:10? Explicaţia specialiştilor
Adevarul
Scandal fără precedent la Miss Universe: reprezentanta Mexicului, insultată de director. Mai multe concurente au părăsit sala
wowbiz.ro
BREAKING! Dani Mocanu, condamnat definitiv la 4 ani de închisoare cu executare pentru tentativă de omor
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Fără dubii! Radu Banciu a spus ce rezultat va înregistra Anca Alexandrescu la alegeri: ”Asta i-am transmis”
MediaFlux
O bancă poate lua bani din cont fără notificare. Condiții pentru această decizie
stirilekanald.ro
El este românul care a murit în Dublin, după ce a fost înjunghiat în inimă. Victor avea doar 23 de ani
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai