Aproximativ 45.000 de lucrători din structurile MAI, la ALEGERILE PARLAMENTARE de duminică

ALEGERI PARLAMENTARE 2016. Aproximativ 45.000 de polițiști, jandarmi, pompieri, polițiști de frontieră și lucrători ai altor structuri vor asigura duminică ordinea publică și legalitatea necesare desfășurării alegerilor. Totodată, cadrele MAI vor verifica toate sesizările privind săvârșirea de contravenții sau infracțiuni în legatură cu procesul de vot, a anunțat sâmbătă purtătorul de cuvânt al MAI, Monica Dajbog.
Filip Stan
10 dec. 2016, 11:55
Aproximativ 45.000 de lucrători din structurile MAI, la ALEGERILE PARLAMENTARE de duminică

ALEGERI PARLAMENTARE 2016. Ea a precizat că în ziua votului, începând cu ora 8,00, vor fi făcute comunicări publice periodice, referitoare la activitățile structurilor MAI și situația incidentelor electorale.

Dajbog a mai precizat că structurile MAI vor continua să asigure, pe parcursul zilei de sâmbătă, securitatea transporturilor către secțiile de votare a buletinelor de vot și a celorlalte materiale necesare votării. Primele transporturi au avut loc vineri sub paza efectivelor Jandarmeriei și ale Poliției.

„În conformitate cu prevederile Legii 208 din 2015, privind alegerea Senatului și a Camerei Deputaților, președintele biroului electoral al secției de votare și ceilalți membri ai biroului electoral trebuie sa fie prezenți la sediul secției, astăzi la ora 18,00, având obligația de a verifica materialele necesare votării. Președintele biroului electoral dispune măsurile pentru asigurarea ordinii și corectitudinii operațiunilor de vot, precum si îndepărtarea materialelor de propagandă electorală de orice tip din și de pe clădirea în care se află secția de votare. De asemenea, dispune fixarea posturilor de pază în jurul localului de vot”, a precizat Dajbog, conform Agerpres. 

ALEGERI PARLAMENTARE 2016. Potrivit oficialului MAI, la plecarea din secția de votare președintele biroului electoral sigilează toate căile de intrare în localul de vot, fiind interzisă părăsirea incintei cu ștampila de control, ștampile cu mențiunea „VOTAT”, buletine de vot sau liste electorale, iar pe parcursul nopții secțiile de votare rămân în paza efectivelor MAI.

Conform altor informații furnizate de purtătorul de cuvânt al MAI, în ziua alegerilor activitatea biroului electoral al secției de votare începe la ora 6,00, președintele având obligația de a verifica urnele, buletinele de vot și ștampilele. Votarea va începe la ora 7,00 și se va încheia la ora 21,00.

Cetățenii români cu domiciliul sau reședința în România care în ziua votării se află în țară își pot exercita dreptul de vot în baza unuia dintre următoarele acte: cartea de identitate, cartea de identitate provizorie, buletinul de identitate, pașaportul diplomatic, pașaportul diplomatic electronic, pașaportul de serviciu, pașaportul de serviciu electronic și carnetul de serviciu militar, în cazul elevilor din școlile militare.

ALEGERI PARLAMENTARE 2016. Programul serviciilor publice comunitare pentru evidența persoanelor a fost prelungit în această săptămână pentru a veni în sprijinul celor care doresc sa meargă duminică la vot și nu dețin documente de identitate valabile.

De asemenea, se lucrează cu publicul sâmbătă până la ora 16,00 dar și mâine până la ora 21,00 cu excepția câtorva localități unde programul va fi asigurat până la ora 20,00.

Pentru a preveni producerea unor evenimente grave în timpul votului, pompierii desfășoară sâmbătă activități de instruire cu personalul secțiilor de votare cu privire la modalitățile de evacuare a persoanelor și a materialelor, în cazul apariției unor situații de urgență.

ALEGERI PARLAMENTARE 2016. În aceasta săptămână, inspectorii ISU au finalizat acțiunile de prevenire a incendiilor la toate obiectivele în care sunt organizate secții de votare, fiind remediate peste 5.400 de nereguli. În urma acestor controale au fost aplicate 6.083 de avertismente și 11 amenzi, în cuantum de 15.000 de lei.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Fără milă! Jucătorul exclus din lot la derby-ul FCSB – Rapid: „Nu putem accepta așa ceva!”
Capital.ro
Raportul CSAT din 2024. De ce s-au anulat alegerile? Ce spune despre Călin Georgescu și Rusia
Playtech.ro
Meteorologii anunţă ninsori în Bucureşti de Crăciun. Zilele în care va fi zăpadă în Capitală
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Prietenii lui Marco, gest impresionant chiar înainte de înmormântare. Postarea care a îndurerat pe toată lumea
iamsport.ro
Adi Popa și-a desființat fostul coleg de la FCSB: ”Am mai multe trofee decât are el goluri!”
MediaFlux
Armistiţiu de Crăciun, propus de Ucraina. Condiția ridicată de Kremlin
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde