Trei români puşi sub acuzare în SUA pentru fraude cibernetice în valoare de 4 milioane de dolari

Departamentul de Justiţie a anunţat vineri seara punerea sub acuzare a trei cetăţeni români, care au câştigat până la 4 milioane de dolari printr-o schemă de fraudă cibernetică, care a vizat calculatoarele a aproximativ 60.000 de americani, transmite publicaţia Cleveland.
Filip Stan
16 dec. 2016, 20:10
Trei români puşi sub acuzare în SUA pentru fraude cibernetice în valoare de 4 milioane de dolari

Cei trei cetăţeni români au fost extrădaţi săptămâna trecută în custodia autorităţilor americane, pentru a fi inculpaţi într-un dosar masiv de fraudă cibernetic, care a implicat trimiterea a peste 11 milioane de e-mailuri virusate.

Doi dintre români au apărut vineri în faţa unei instanţe federale, în timp ce audierea celui de-al treilea ar urma să aibă loc luni în Cleveland.

Bogdan Nicolescu (34 de ani), Tiberiu Danet (31 de ani) şi Radu Miclaus (34 de ani) sunt inculpaţi pentru fraudă cibernetică, furt de identitate şi complicitate la spălare de bani, iar procurorii au formulat 21 de capete de acuzare împotriva cetăţenilor români.

Anchetatorii susţin că bărbaţii au colaborat cu alte persoane din aceeaşi grupare de crimă organizată pentru a se infiltra în cel puţin 60.000 de calculatoare, prin distribuirea unui număr total de 11 milioane de e-mailuri virusate. Gruparea Bayrob a reuşit să fure peste 4 milioane de dolari.

Circa 50 de locuitori din nord-estul Ohio au căzut victime acestei scheme de fraudă cibernetică orchestrată de gruparea Bayrob.

Gruparea este anchetată încă din urmă cu nouă ani, după ce o americană a pierdut 8.000 de dolari după ce a încercat să cumpere o maşină pe un website clonă eBay.

Membrii grupării furau datele persoanele ale utilizatorilor prin intermediul unor site-uri false, care erau identice cu site-uri celebre precum eBay şi PayPal.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Ce să pui la rădăcina roșiilor în luna iulie dacă vrei să crească mai mari și gustoase. Trucul pe care doar fermierii cu experiență îl cunosc
Capital.ro
România a pierdut cel mai iubit actor. A fost o figură emblematică a scenei românești. Nu va fi uitat niciodată
Playtech.ro
Șoferii români, controlați în toată țara, cu toate dispozitivele. Ce vor urmări în următoarele 24 de ore poliţiştii de la Rutieră
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Prețuri nebune pe litoral. Turiștii sunt disperați
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Bucureștenii rămân fără apă începând cu 17 iunie 2025! Care este Sectorul vizat
Cancan.ro
Cu cine s-a cuplat Deea Maxer, după despărțirea de Robert Drilea. NIMENI nu se aștepta la asta! 😲
Playsport.ro
Telefonul mobil Trump, lansat de familia președintelui american, promite apeluri „patriotice” și este...
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Start la recrutări în Armată Română. MApN, în goană după noi soldați
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat