Guvernul nu va mai distribui conserve prin POAD, ci mese calde şi trusoul pentru nou născuţi

Guvernul nu va mai distribui conserve prin Programul Operațional Ajutorarea Persoanelor Defavorizate (POAD), ci mese calde și trusoul pentru nou născuți, a declarat, joi, ministrul Fondurilor Europene, Dragoș Dinu, într-o conferință de presă.
Ionela Marcu
22 dec. 2016, 15:46
Guvernul nu va mai distribui conserve prin POAD, ci mese calde şi trusoul pentru nou născuţi

„POAD a fost în perioada trecută pe zona de agricultură pentru că ideea de bază era să văd cum distribui un surplus de alimente către cei care au nevoie. Comisia a schimbat această idee către persoanele defavorizate și diferite tipuri de susținere, dar noi nu am schimbat. Programul nostru operațional a fost gândit raportându-ne la ăla vechi și distribuind conserve. Asta am schimbat acum. Nu vom mai distribui conserve, adăugăm în noul POAD mese calde, trusouri pentru nou născuți și multe alte modificări care urmăresc să răspundem unor nevoi reale într-o manieră modernă și într-adevăr să contribuim la soluționarea problemelor”, a spus Dinu.

Potrivit acestuia, impactul social la cutiile pentru alimente distribuite este infim.

„16 euro pe an am dat unei persoane defavorizate, ceea ce se traduce în cutiile de alimente pe care le distribuim, din punct de vedere al impactului este zero, dacă suntem darnici e infim. O abordare mai sustenabilă evident că era necesară. Am flexibilizat mecanismul de implementare a programului operațional și atunci și partea legată de distribuție și implementare a programului e deschisă. Nu o să mai fie doar la nivelul autorităților publice locale”, a mai arătat ministrul Fondurilor Europene.

Programul Operațional Ajutorarea Persoanelor Defavorizate (POAD) asigură pe întreaga perioada 2014 — 2020 distribuția gratuită de ajutoare alimentare în toate localitățile din țară în favoarea persoanelor dezavantajate. Programul este finanțat în proporție de 85% din Fondul de ajutor european destinat celor mai defavorizate persoane și în proporție de 15% din bugetul național.

Sursa: Agerpres

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mihaela Borcea, în doliu! A murit tatăl ei: "S-a oprit o parte din lumea mea…”
Fanatik.ro
Falimentul bate la ușa unui club de tradiție din SuperLiga: „150 de creditori!”. Jucătorii pierd sute de mii de euro, președintele și-a luat banii din drepturile tv
Capital.ro
Ministerul Energiei anunță că sistemul energetic rămâne stabil după oprirea reactorului 2 de la Cernavodă. Nu există riscuri pentru alimentarea cu energie electrică la nivel național
Playtech.ro
Ce semne pot indica prea mult mangan în apa de la robinet. Poate fi folosită pentru spălat sau gătit?
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un oraş din România va rămâne 24 de ore fără apă! Seceta aduce o nouă situație de criză
iamsport.ro
Scandalos: Becali nu e singurul! Fostul campion al României a numit alți 4 finanțatori din SuperLiga care se bagă peste antrenor: ”Știu 100%! Nu era așa înainte”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind noul Guvern! Sorin Grindeanu a confirmat
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat