Prefectul de Giurgiu spune că a auzit din presă că ministrul de Interne vrea să ceară demiterea sa

Prefectul județului Giurgiu, Zorinel Niculcea, afirmă că a aflat din presă că ministrul de Interne, Carmen Dan, vrea să ceară demiterea sa din funcție pentru că nu a răspuns la telefon în noaptea în care a fost instalat codul portocaliu de zăpadă și viscol în județ, precizând că nu a primit o informare oficială în acest sens.
Iulian Tudor
08 ian. 2017, 12:43
Prefectul de Giurgiu spune că a auzit din presă că ministrul de Interne vrea să ceară demiterea sa

„Am auzit și eu că ministrul de Interne ar solicita demiterea mea, dar nu am primit nicio informare oficială fiind și weekend. A fost o confuzie. În noaptea în care a intrat în vigoare codul portocaliu de zăpadă și viscol la Giurgiu, ministrul de Interne m-a sunat la orele 2,00 pe numărul vechi, un telefon personal pe care nu îl aveam la mine pentru că nu prea îl folosesc, se descarcă repede. Dar am văzut apelurile și după orele 2,30 am luat legătura cu ministrul de Interne pe telefonul de serviciu, telefonul guvernamental. Se poate verifica acest lucru și am discutat de cinci-șase ori până dimineață”, a declarat prefectul de Giurgiu, potrivit Agerpres.

El a mai spus că nu a primit nicio informare oficială și a refuzat să se pronunțe pe o decizie care ar putea fi luată de ministrul Carmen Dan.

Ministrul de Interne, Carmen Dan, a anunțat sâmbătă că îi va cere premierului Sorin Grindeanu să dispună „încetarea exercitării funcției” în cazul prefectului de Giurgiu deoarece în urmă cu două zile a încercat timp de trei ore să ia legătura cu acesta și nu a reușit.

„Această situație a fost un test pentru toată lumea, pentru toți cei care au avut competențe în gestionare. Și vă dau un exemplu: acum două nopți l-am căutat vreo trei ore pe prefectul de la Giurgiu. O să-l rog pe domnul prim ministru să dispună încetarea exercitării pentru prefectul de la Giurgiu pentru că este nepermis, în situațiile în care ai pe teritoriul județului și vamă, să fii de negăsit”, a spus Carmen Dan la finalul ședinței ce a avut loc la Ministerul Transporturilor.

CITEŞTE ŞI: Premierul Sorin Grindeanu a cerut demiterea şefului CNAIR. Ministrul de Interne vrea să îl dea afară pe prefectul de Giurgiu

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Bogdan Baratky, concluzie amară pentru jucătorul Rapidului după „Primvs Derby”: „Cu lotul valid, va fi greu să îl mai regăsim titular”
Capital.ro
Regulă la bloc în 2026. Proprietarii nu pot refuza. Sunt obligați chiar dacă nu sunt de acord cu aceste lucrări
Playtech.ro
Românii cheltuie mai puțin pentru servicii. Domeniile în care încasările au scăzut cel mai mult în 2026
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
A spus care ar fi motivul real pentru care Baiaram nu a plecat încă de la Craiova: ”Asta e de fapt povestea!”
MediaFlux
Războiul merdenelelor vs. croissante continuă, chiar dacă La Mița Biciclista și Edmond Niculușcă și-au pus cenușă în cap și și-au cerut, târziu, scuze. Nea Mihai a dat lovitura, în timp ce primarul Ciucu s-a băgat și el în seamă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat