Remus Pricopie, despre decizia suspendării cursurilor: Autorităţile locale au procedat corect

Rectorul SNSPA, Remus Pricopie, consideră că autoritățile locale din Capitală au procedat corect când au decis suspendarea cursurilor din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile.
Iulian Tudor
12 ian. 2017, 12:18
Remus Pricopie, despre decizia suspendării cursurilor: Autorităţile locale au procedat corect

„Destul de aprinsă dezbaterea declanșată în jurul deciziei autorităților bucureștene de a suspenda cursurile în unitățile de învățământ preuniversitar (preșcolar, gimnazial și liceal)! Constat, nu cu foarte mare surprindere, că se politizează inclusiv acele subiecte care țin de sănătatea și siguranța copiilor noștri. Ca părinte, profesor și fost ministru al Educației consider că autoritățile locale au procedat corect. Puteți să vă închipuiți peste 200.000 de preșcolari și elevi înotând prin zăpada de 50 de cm, la minus 10 grade Celsius”, a scris, pe Facebook, Pricopie.

Potrivit acestuia, cantitățile mari de zăpadă și temperaturile deosebit de scăzute accentuează riscurile la adresa sănătății și a securității elevilor.

„Nu cred că o persoană responsabilă ar fi putut lua o altă decizie decât aceea a suspendării cursurilor”, a completat Remus Pricopie.

Autoritățile locale au decis suspendarea cursurilor în București în această săptămână.

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Momentul în care o femeie îl ia în brațe pe ucigașul soțului ei. Ce-i șoptește la ureche, în fața instanței
Capital.ro
Interzis pentru românii care au casă la curte. Copacii pe care NU ai voie să îi plantezi în grădină
Playtech.ro
TVA la vânzarea unui apartament vechi: când se plătește și ce trebuie să știe proprietarii
Adevarul
Ucrainenii dezvoltă drone „imposibil de bruiat” cu rază de până la 100 km: „Războiul s-a schimbat”
wowbiz.ro
Alertă de inundații în 29 de județe! Hidrologii au emis cod galben de viituri pentru următoarele ore. Care sunt zonele afectate?
Evz.ro
Veste bună pentru turiștii români. Autostradă neîntreruptă din țară până la Marea Adriatică, din toamnă
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
O femeie a fost înjunghiată de fostul ei iubit într-un centru maternal din Călărași
Cancan.ro
ALERTĂ în România: se ÎNTÂMPLĂ de la 00! Nu ieșiți din case
iamsport.ro
Suporterii Rapidului refuză să-l comemoreze pe Ion Iliescu. "Mai bine mort decât comunist!"
MediaFlux
536 de lei, la pensie. Anunț oficial de la Casa Națională de Pensii Publice
stirilekanald.ro
Ilie Bolojan, apel public pentru adoptarea pachetului 2 de măsuri: ”Nu există altă soluție”. Ce le-a transmis colegilor de coaliție: ”La veștile proaste rămân foarte puțini”
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice