O elevă din Timişoara, admisă la cinci universităţi din Marea Britanie

O elevă în clasa a XII-a la un liceu de top din Timişoara a fost admisă ca studentă la toate cele cinci universităţi din Marea Britanie pentru care a aplicat, printre ele, şi Oxford.
Filip Stan
19 ian. 2017, 10:20
O elevă din Timişoara, admisă la cinci universităţi din Marea Britanie

Iulia Florişteanu, elevă în clasa a XII-a, la Colegiul Bănăţean din Timişoara, va fi studentă la Oxford. A fost selectată în urma unei competiţii în care concurenţa a fost de zece pe un loc. Putea să opteze pentru încă alte patru universităţi, la care aplicase în toamna anului trecut şi care au acceptat-o, toate: Imperial College London, University College London, University of Edinburgh şi University of York. A ales, însă, Oxford, la Facultatea de Ştiinţe Biologice.

Iulia visează să devină cercetător, fiind pasionată de Biologie şi, mai cu seamă, de Genetică.

Potrivit timpolis.ro, fata este olimpică la română, franceză, engleză, latină, la unele ajungând la faza naţională a concursurilor. La Latină, de exemplu, a obţinut locul 3 pe ţară. Cu toate astea, eleva spune că şi-a dat seama că nu prea are ce face face cu meseriile astea.

Decizia studierii aprofundate a Biologiei a luat-o în primul an de liceu. „În clasa a IX-a am început să facem Biologie moleculară şi mi-am dat seama că îmi place mult materia asta. De altfel, Biologia mi-a plăcut de când am început să o studiez, dar am oscilat între medicină şi cercetare. În clasa a noua m-am decis că voi merge spre cercetare”, spune Iulia.

Vezi si: Studenţii din UE care vor să facă facultate în Marea Britanie nu vor avea de suferit din cauza BREXIT

Nu studiază în fiecare zi. Are zile în care nu studiază deloc, dar are şi zile în care stă de dimineaţa până seara şi lucrează la matematică, de exemplu. Sau zile în care alocă pregătirii acasă maximum o oră, pentru că, în general, este foarte atentă la cursuri şi prinde repede. Nu este nici adepta meditaţiilor.

Iulia iubeşte mult lectura – acest lucru se simte, de altfel, în vocabularul său, în spontaneitatea cu care poartă un dialog. În topul preferinţelor sale este literatura clasică. Şi mai are un hobby: pictura. Reproduce tablouri faimoase. Cele mai recente picturi au fost realizate după tablouri de-ale lui Van Gogh, Noapte înstelată şi unul cu floarea soarelui.

După absolvirea facultăţii, Iulia spune că ia în calcul variant de a rămâne acolo.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Andrei Nicolescu, ședință pe teren imediat după Dinamo – Metaloglobus. Cătălin Cîrjan, în centrul atenției. Video și foto
Capital.ro
Ambasada Rusiei la București a trimis condoleanțe. Românii nu se așteptau la acest mesaj: Împărtășim durerea voastră!
Playtech.ro
Cum face Cătălin Scărlătescu piftia de casă. Rețeta moștenită de la bunica lui
Adevarul
Băsescu cere desființarea Coaliției și-l atacă pe Grindeanu: „Crede că obligația lui e să servească doar PSD”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Tranzitele lui Venus și Jupiter. Cine atrage prosperitate înainte de sărbători
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online