Procurorii DNA cer anularea a sute de diplome de Bacalaureat

Sute de diplome de Bacalaureat ar putea fi anulate de DNA Ialomița. Procurorii cer anularea lor în urma unui proces deschis pentru luare și dare de mită, în care 17 profesori au fost anchetați.
Filip Stan
24 ian. 2017, 15:10
Procurorii DNA cer anularea a sute de diplome de Bacalaureat

După ce au reuşit să condamne definitiv la închisoare 6 profesori din Ialomiţa pentru faptul că au luat şpagă la Bacalaureat, procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) se îndreaptă împotriva elevilor care i-au mituit pe dascăli. Anchetatorii cer instanţei de judecată să anuleze toate diplomele pe care elevii le-au primit.

În anul 2012 procurorii DNA au deschis un dosar penal pe numele a 17 profesori din Slobozia acuzaţi că au primit şpăgi de la 154 de elevi, pentru a-i trece Bacalaureatul. În urma cercetărilor, s-a stabilit faptul că dascălii creaseră o adevărată reţea infracţională, coordonată de Otilia Dumitru, fosta şefă a Inspectoratului Şcolar Judeţean Ialomiţa.

Cazul s-a judecat iniţial la Tribunalul Ialomiţa, iar apoi a fost mutat la Bucureşti, la Curtea de Apel. În noiembrie 2016, instanţa din Capitală a dat sentinţe definitive.

6 din cei 17 dascăli au primit pedepse cu executare cuprinse între 2 şi 3 ani de închisoare. De asemenea, s-a stabilit ca toţi profesorii anchetaţi de DNA să nu-şi poată exercita funcţia timp de 5 ani.

Procurorii DNA au stabilit faptul că judecătorii trebuie să dispună şi cu privire la diplomele de Bacalaureat pe care le-au primit elevii care au dat şpagă. Anchetatorii DNA consideră că documentele oficiale trebuie declarate ca fiind false, deoarece ele sunt, în realitate, un produs rezultat în urma comiterii unei infracţiuni. „Cu privire la diplome, procurorii DNA solicită anularea lor, fiind considerate produse infracţionale, rezultate în urma comiterilor infracţiunilor de constituire de grup infracţional organizat, luare de mită sau trafic de influenţă“, se arată în rechizitoriul profesorilor şpăgari din Ialomiţa. Astfel, la Tribunalul Ialomiţa a început un nou proces prin care judecătorii trebuie să stabilească dacă diplomele elevilor sunt sau nu false. Dacă documentele sunt declarate ilicite, elevii ar putea să susţină încă o dată examenul de bacalaureat. Astfel, elevii vor fi audiaţi de instanţă pentru a explica maniera în care au primit diplomele. Un nou termen în dosar a fost stabilit pentru 15 februarie 2017. Datele de anchetă arată că elevii au plătit între 150 şi 1.300 de lei pentru a primi note mari la unele discipline. Procurorii DNA susţin de asemenea că dascălii care au luat mită modificau în cataloagele electronice notele elevilor, oferindu-le în plus chiar şi câte şase puncte.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?