Senatul şi Camera Deputaţilor şi-au ales conducerea pentru prima sesiune din 2017 UPDATE

Plenul Senatului a votat, miercuri, Biroul permanent pentru noua sesiune, format din președinte, patru vicepreședinți, patru secretari și patru chestori, cu respectarea ponderii numărului de senatori ai fiecărui grup față de numărul total de membri. Tot miercuri, Camera Deputaților a ales, în prima ședință a sesiunii ordinare parlamentare, membrii Biroului Permanent.
Iulian Tudor
01 feb. 2017, 15:06
Senatul şi Camera Deputaţilor şi-au ales conducerea pentru prima sesiune din 2017 UPDATE

Biroul permanent al Senatului, pentru prima sesiune a anului 2017, este constituit din: președinte — Călin Popescu-Tăriceanu (ALDE), vicepreședinții — Niculae Bădălău și Claudiu Iulian Manda (PSD), Laura Iuliana Scântei (PNL) și Mihai Goțiu ( USR), secretarii — Adrian Țuțuianu și Marian Pavel (PSD), Ionel Marcel Vela (PNL), Iustin Talpoș (PMP) și chestorii — Doina Elena Federovici și Paul Stănescu (PSD), Alexandru Pereș (PNL) și Tanczos Barna (UDMR), potrivit Agerpres.

Propunerile nominale pentru funcțiile de vicepreședinte, secretar și chestor repartizate au fost anunțate în plenul Senatului de către liderii grupurilor parlamentare, lista candidaților propuși fiind supusă în întregime votului senatorilor, prin vot electronic secret.

ALDE nu are altă funcție în Biroul permanent decât cea de președinte al Senatului, în care a fost ales la începutul legislaturii Călin Popescu-Tăriceanu.

Biroul permanent, cu o componență similară celei din decembrie 2016, a fost aprobat cu votul majorității senatorilor prezenți. Au votat 110 ‘pentru’ senatori, o abținere și un vot împotrivă.

Camera Deputaților a ales, miercuri, în prima ședință a sesiunii ordinare parlamentare, membrii Biroului Permanent. Au fost înregistrate 261 voturi „pentru” și unul „împotriva”.

Vicepreședinți ai Camerei sunt social-democrații Rovana Plumb, Gabriel Vlase și Carmen Mihălcescu și liberalul Cătălin Predoiu. Secretari ai Camerei sunt: Georgian Pop și Ioana Bran, din partea PSD, Corneliu Cozmanciuc — PNL, Cristian Ghinea — USR. Chestori ai acestui for legislativ sunt: Mircea Drăghici — PSD, Seres Denes — UDMR, Dominic Gerea — ALDE, Valeriu Steriu — PMP.

Președintele Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, este ales pentru întreaga legislatură. Votul a fost secret cu bile.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Care este cel mai mare regret pe care îl are Gică Hagi. Și-ar fi dorit să joace o singură partidă
Capital.ro
Alertă pentru părinți! Un produs pentru bebeluși, retras urgent de la vânzare. Există risc de sufocare, iar clienții sunt rugați să îl returneze imediat
Playtech.ro
Românii care rămân fără șomaj dacă refuză acest lucru. Regula puțin cunoscută
Adevarul
Propagandiști pro-Kremlin cer pedepse cu închisoarea pentru rușii care au filmat atacul cu drone asupra Moscovei
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veste tragică în industria muzicii hip-hop. Tay Keith, producătorul lui Travis Scott, a fost găsit fără suflare la 29 de ani
iamsport.ro
”Selymeș nu a primit Mercedes pentru că era ungur?”. Componentul Generației de Aur a spus lucrurilor pe nume: ”Ne-a strâns la hotel”
MediaFlux
Război total în PNL! Partidul și Ilie Bolojan, dați în judecată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?