Cătălin Beciu, care a catalogat protestele ca fiind naziste pleacă din ALDE. Reacţia formaţiunii: L-am exclus din partid

Vicepreşedintele ALDE Cătălin Beciu, care a provocat un val de furie pe reţelele de socializare după ce a scris pe că manifestatia din Piata Victoriei este "nazista", iar protestatarii sunt "cretini", a anunţat că îşi depune demisia.
Filip Stan
06 feb. 2017, 14:39
Cătălin Beciu, care a catalogat protestele ca fiind naziste pleacă din ALDE. Reacţia formaţiunii: L-am exclus din partid

UPDATE. „Anuntarea demisiei nu inseamna o delimitare de actiunile de pana acum ale partidului, ci reprezintă strict dorința mea de a protesta activ, în stradă, împotriva abuzurilor; Biroul National va discuta această situație, moment în care ne vom lămuri cu privire la ceea ce crede forul de conducere al ALDE despre felul în care aleg să acționez. Atât. Aş mai spune doar că nu mă simt singur, considerând numărul mare de colegi care m-au sunat cerându-mi să-mi reanalizez intenția. Nu mă aşteptam. Le mulțumesc pentru sprijin”, a ţinut să precizeze Beciu.

Incă ceva…Ca să nu mai fie discuții, până la protest îmi voi depune demisia din partid. Adica, acum, a scris fostul lider ALDE pe Facebook.

De asemenea, Comisia de Fuziune a ALDE, cel mai înalt for de conducere al partidului Alianța Liberalilor și Democraților, a hotărât, conform statutului, să propună Delegației Permanente Naționale excluderea domnului Cătălin Beciu, ca urmare a declarațiilor politice grave care au afectat imaginea partidului și care se îndepărtează de principiile liberale, democratice și de respect a drepturilor fundamentale ale cetățenilor, cu referire specială la libertatea de exprimare.

Delegația Permanentă Națională va analiza în proxima ședință propunerea Comisie de Fuziune și va decide pe baza votului membrilor săi, se arată în comunicatul ALDE.

Citeşte şi Vicepreşedintele ALDE Cătălin Beciu a şters postarea în care califica drept „naziste” protestele faţă de ordonanţele privind justiţia

Cătălin Beciu, vicepreşedinte ALDE, a şters de pe contul de Facebook postarea în care afirma că protestul care a avut loc, miercuri seară, în Bucureşti, faţă de intenţia Guvernului de a adopta ordonanţa privind graţierea, reprezintă ”prima manifestaţie nazistă din ultimii 70 de ani din România”. Ulterior anunţului privind ştergerea postării, el a făcut un nou comentariu după ce, joi seară, au avut loc noi proteste, întrebând de ce să meargă la puşcărie, cum cer manifestanţii, de ce este ameninţat liderul unui partid şi de ce doar cei care sunt în stradă au dreptul de a jigni.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Șocant! Soția fostului jucător al lui Dinamo, tăiată cu briceagul azi noapte în București! Femeia, urcată în ambulanță sub privirile Poliției. Exclusiv
Capital.ro
INSP avertizează: ,,Canicula poate pune viața în pericol” Recomandările pe care românii trebuie să le respecte în zilele cu temperaturi extreme
Playtech.ro
Elena Udrea, despre situaţia turismului de pe litoralul românesc. Greşeala care a dus la declin: „Un dezastru”
Adevarul
Cum arată fostul combinat Phoenix, mândria pierdută a Băii Mari. Coșul înalt de 350 de metri veghează peste zona interzisă
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bilanțul cutremurelor devastatoare din Venezuela a ajuns la 235 de morți. Oamenii caută prin ruine cu mâinile goale după supraviețuitori
iamsport.ro
A dat lovitura cu un produs iubit de români. Afacerea în care își investește banii câștigați din fotbal
MediaFlux
Gigi Becali s-a făcut diriginte de șantier. Fostul arbitru Alexandru Tudor a pus umărul la treabă
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?