Purtătorul de cuvând al Kremlinului: Rusia se opune aderării Muntenegrului la NATO

Rusia are o atitudine negativă față de extinderea în continuare a NATO spre est, inclusiv față de posibila aderare a Muntenegrului la Alianța Nord-Atlantică, a declarat marți purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.
Iulian Tudor
07 feb. 2017, 12:46
Purtătorul de cuvând al Kremlinului: Rusia se opune aderării Muntenegrului la NATO

„Dacă facem abstracție de unele informații din presă și declarații, atitudinea Federației Ruse față de extinderea în continuare a NATO spre est este bine cunoscută. Această atitudine este negativă”, a insistat Peskov.

La începutul lunii decembrie, ministrul de externe rus Serghei Lavrov a exprimat oficial opoziția Moscovei față de aderarea Muntenegrului la NATO. În aceeași lună, secretarul general al Organizației, Jens Stoltenberg, declarase că „Muntenegru va deveni o parte a celei mai puternice alianțe militare din lume”.

Citeşte şi Stoltenberg: NATO şi Trump sunt de acord pentru un dialog cu Rusia, pornind de pe o „poziţie de forţă”

Podgorica a denunțat anterior un complot pus la cale de serviciile secrete ruse împotriva premierului Milo Djukanovic în perioada alegerilor parlamentare din octombrie trecut, cu scopul de a împiedica aderarea Muntenegrului la NATO, conform presei internaționale.

DailyBusiness
Coaliția, blocată pe pensiile speciale și reforma administrației. Bolojan și Grindeanu discută separat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
De ce a ales Novak Djokovic să-și părăsească țara și să se mute în Grecia. Motivul neașteptat: „Sunt minunate”
Capital.ro
Călin Georgescu a luat decizia. Anunț despre alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie
Playtech.ro
Stagii de cotizare la pensie 2025. Complet, potenţial sau minim
Adevarul
Haos la sucursalele Intesa Sanpaolo Bank: Clienții nu-și pot încasa salariile, iar antreprenorii nu pot face plăți
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
,,Nu mai rezist, salvați-mă!” Ultimele cuvinte ale lui Octav, românul care a murit în Italia, după ce a rămas blocat sub dărâmăturile turnului medieval Torre dei Conti
iamsport.ro
CFR Cluj riscă să fie retrogradată forțat în Liga 2! Cum a ajuns clubul din Gruia în această situație incredibilă
MediaFlux
Catedrala Națională se închide pe perioadă nelimitată. Când mai poate fi vizitată
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai