Pornografia infantilă pe Internet, semnal de alarmă în România. Victime, copii între unu şi patru ani

Organizaţia Salvaţi Copiii atrage atenţia asupra numărului mare de sesizări privind pornografia infantilă prezentă pe servere din România. În 2016, 137 de sesizări făceau referire la victime copii între unu și patru ani.
Roxana Gagiu
15 feb. 2017, 12:23
Pornografia infantilă pe Internet, semnal de alarmă în România. Victime, copii între unu şi patru ani

Linia de raportare a conţinutului ilegal, Esc_ABUZ, susţinută de Salvaţi Copiii în cadrul programului „Internet mai sigur pentru copii”, a înregistrat, numai în anul 2016, 1.887 de cazuri. În 857 dintre acestea a fost identificat conţinut pornografic infantil, 80% fiind conţinut găzduit pe servere localizate în România, cazurile fiind transmise către autorităţi pentru soluţionare. Alte cazuri semnalate au fost relaţionate cu pornografia adultă neparolată, conţinut jignitor sau aspecte care subliniază încă o dată necesitatea unei educații adecvate pentru copii în scopul utilizării în siguranță a Internetului.

În cele mai multe dintre aceste cazuri, și anume un procent de 57%, victimele sunt de gen feminin. În ceea ce privește vârsta victimelor, 16% reprezintă rapoarte despre copii între unu și patru ani, 43% sunt rapoarte despre copii cu vârsta între cinci și 10 ani, 24% victime cu vârsta între 11-15 ani, iar 17% victime cu vârsta peste 16 ani.

Raportul a fost prezentat în cadrul conferinţei de presă intitulată „Impactul imaginilor cu abuz sexual asupra copiilor în mediul online”, la care au luat parte reprezentanţi ai Inspectoratului General al Poliţiei Române, Autorității Naţionale pentru Protecţia Drepturilor Copilului si Adopţie, Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, Europol şi Interpol. Reprezentaţii autorităţilor au oferit detalii procedurale şi statistici privind modul de lucru şi de intervenţie în cazuri de imagini cu abuz sexual asupra copiilor.

În cadrul conferinţei au mai fost prezentate rezultatele programului dedicat siguranței copiilor pe Internet. Astfel, în cursul anului 2016, activităţile de informare au cuprins 60.000 de copii şi 14.700 de specialişti şi profesori, iar la linia de consiliere Ctrl_AJUTOR, operatorii au oferit sfaturi unui număr de 1.178 de apelanţi.

Pentru a combate fenomenul promovării și distribuirii imaginilor şi videoclipurilor cu abuz sexual asupra copiilor în mediul online, Organizația Salvaţi Copiii derulează programul de promovare a utilizării în siguranță a Internetului de către copii (Safer Internet), în cadrul căruia funcţionează linia de raportare Esc_ABUZ (http://www.oradenet.salvaticopiii.ro/esc-abuz).

Punctul de raportare operat de Salvați Copiii, în parteneriat cu Inspectoratul General al Poliției Române, are ca scop protejarea copiilor de conținutul ilegal accesibil pe internet, combaterea pornografiei infantile și traficului de minori, prin înaintarea rapoartelor primite către autorităţi.

„De multe ori, copiii sunt expuși unor informații pe care nu le pot controla și pentru care nu au, încă, toate pârghiile pentru a le înțelege. Este cazul mediului online, unde copiii pot lesne să devină victime sau să interiorizeze adevărate traume, prin expunerea la conținut pornografic. Încurajăm toţi utilizatorii să raporteze operatorilor noştri conţinutul ilegal regăsit online. În acelaşi timp, susţinem necesitatea alocării de resurse şi dezvoltării de politici pe plan naţional pentru a asigura o intervenţie rapidă în identificarea şi asistarea victimelor copii şi punem accent pe responsabilitatea statelor de a limita accesul la astfel de conţinut ilegal”, a declarat Gabriela Alexandrescu, Preşedinte Executiv al Organizației Salvaţi Copiii România.

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Variantă surpriză de premier dacă George Simion câștigă alegerile. Sociolog: “Călin Georgescu iese din discuție”
Capital.ro
Se retrage permisul auto în România. Șoferii care vor pierde carnetul în 2025. Nu poți contesta
Playtech.ro
Pensia anticipată cu penalizări: când o poți solicita și ce reduceri se aplică
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Locul sfânt, pierdut în codrii Moldovei. Comuniștii au încercat să-l transforme în fermă agricolă
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mai puțini bani, mai rar! Cum se schimbă voucherele de alimente pentru românii cu venituri mici
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Răsturnare de situație. George Simion s-a răzgândit. Funcția pe care o va avea Călin Georgescu: Exclus premier!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Surpriză pentru pensionari: Statul oferă sume suplimentare lunare. Cine beneficiază și cât se acordă
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică